Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Polojasno 20°C

Malý průvodce pokojovými květinami: Tyhle vám nejlépe vyčistí vzduch

/
 • Pokojové rostliny dokážou doma i v kanceláři vstřebat mnoho škodlivin
  Pokojové rostliny dokážou doma i v kanceláři vstřebat mnoho škodlivin (Shutterstock.com)
  19. května 2015 ● 09:00

  Vaši domácnost nejen zútulní, ale i pomohou udržet ji čistou. Alespoň vzduch, který dýcháte. Víte ale, že některé druhy ho dokážou vyčistit lépe než jiné?

 • 1.

  Do ložnice: anglaonema - Jewel of India

  Vhodně zvolené pokojové květiny vám vyčistí vzduch.
  Tahle pokojová rostlina je oblíbená především díky listům, které jsou často tak krásné a dokonalé, že vypadají jako umělé. Odrůda s poetickým názvem Klenot Indie s kadeřavými listy má ráda jasné přirozené světlo bez přímého slunce, snáší ale velmi dobře i polostín. Je ideální volbou do ložnice, protože si skvěle poradí s organickými sloučeninami. V její přítomnosti nemají formaldehyd a benzen, které se odpařují z nábytku, koberců atd., žádnou šanci. A navíc vzduch zbaví i nežádoucího oxidu uhličitého a oxidu dusíku.
 • 2.

  Do obývacího pokoje: dracena - Janet Craig

  Vhodně zvolené pokojové květiny vám vyčistí vzduch.
  Odrůda s tmavě zelenými listy je jednou z nejlepších pro odstraňování trichlorethylenu a formaldehydu ze vzduchu. Tenhle dračinec patří k nenáročným pokojovkám, které se snadno pěstují. Pozor ale na přímé sluneční záření, dokáže rostliny popálit. Zalévejte ho jednou týdně větší dávkou odstáté vody, v době letních veder je třeba, aby byl substrát stále mírně vlhký. Každé dva dny listy oroste a jednou za čas celou rostlinu osprchujte proudem vody.
 • 3.

  Do pracovny: Zamioculcas zamiifolia

  Vhodně zvolené pokojové květiny vám vyčistí vzduch.
  Kulkas zamiolistý si mezi lidmi rychle získal oblibu. Svým atraktivním vzhledem připomíná sukulenty. I když ho totiž budete zanedbávat, odvděčí se vám krásnými listy. Rostlina pocházející z Madagaskaru je opravdu velmi nenáročná. Navíc je dobře známá svou odolností proti nejrůznějším nemocem. Netrpí ani na virové, ani houbové choroby, netrápí ji ani nejrůznější škůdci. V říši pokojovek se jedná o zcela ojedinělý úkaz, který oceňují všichni pěstitelé. 
  Potřebuje především rozptýlené světlo a dostatek vody. Zalévejte rostlinu pravidelně jednou za týden, častěji však ne. V letním období ji jednou za čtrnáct dní přihnojte tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.
 • 4.

  Do kuchyně: Golden photos (Scindapsus aureus)

  Vhodně zvolené pokojové květiny vám vyčistí vzduch.
  Šplhavník je nenáročnou popínavou pokojovou rostlinou ozdobenou listem. Její výhony mohou dosáhnout až několikametrové délky. Dokáže vyčistit vzduch od různých chemických látek. A navíc mu nevadí kuchyňské výpary. Rostlina má ráda jasné rozptýlené světlo, snáší však dobře i horší světelné podmínky, prospívá dokonce i při umělém osvětlení, naopak v zimě snese i přímé slunce. Zálivku vyžaduje mírnou, v příliš mokrém prostředí hrozí poškození kořenů a opadání listů. Je vhodné ho pěstovat v prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí. Teplota by neměla klesnout pod 15 °C.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy