Sedavé zaměstnání je prokletí moderní doby. I profese, které se před dvaceti lety hýbaly, dnes sedí na místě a koukají na monitor. Bohužel si to vybírá daň na našem zdraví. Pokud prosedíte polovinu své pracovní doby, koledujete si o zdravotní problémy. Tvrdí to vědci z Mayo Clinic a institutu obezity na Universitě v Arizoně. Utěšovat se tím, že si jdete zacvičit po práci, je liché. Pro zdravý život je důležité naplánovat čas, kdy se na chvilku projdete a ideálně každou půlhodinu se nad počítačem postavíte. Stačí minuta, která dokáže rozpohybovat metabolismus a udělat zázraky. Je prokázáno, že delší než padesátiminutové sezení může být naopak časem velmi destruktivní. „V Americe zjistili, že zdravotní stav zaměstnanců i jejich efektivitu pomáhá zlepšit zavedení vyvýšených stolků, které mají lidé vedle svých stolů nízkých. Nejde o žádnou složitou konstrukci, ale o zcela jednoduchou záležitost, kdy si prostě stoupnete a svůj notebook nebo klávesnici položíte na vyvýšený stolek, takže můžete pracovat dál a zároveň udělat něco pro své zdraví,“ říká Martin Škába z www.skaba.cz.

Běhací pásy nejen v posilovně

Řada zahraničních firem už se novým poznatkům přizpůsobila. Zejména u velkých společností je trendem pořizovat běhací nebo chodicí pásy v budově, často dokonce přímo v kanceláři. „Neznamená to, že se musíte zpotit, projít se můžete klidně v saku a ještě přitom třeba telefonovat. Člověk je geneticky navržen tak, aby byl více či méně stále v pohybu. Dnes je ale trend takový, že sedíme osm až deset hodin v práci, pak se domů dovezeme autem a opět se usadíme – pro změnu k televizi. V takovém těle se pak prokazatelně začnou rozvíjet chorobné procesy,“ varuje Martin Škába. Lenost  a pohodlnost je celosvětovým problémem, a tak Světová zdravotnická organizace dnes uvádí „nečinnost“ jako čtvrtého největšího zabijáka dospělých. Každá hodina u televize strávená vsedě, zvyšuje o 18 % nárůst vzniku srdečně cévních onemocnění.

10 rad, jak se hýbat při práci

1. Každých 30 minut vstaňte ze židle a na minutku se projděte nebo se alespoň zvedněte a protáhněte. stačí jen rotace trupu vestoje a dřep s otočením trupu.

2. Vytvořte si alternativní variantu zvýšeného stolu, abyste mohli pracovat i ve stoje.

3. Pokud je to možné, neposílejte kolegům pořád jen maily, zvedněte se a běžte mu říct, co potřebujete.

4. Zapomeňte na výtah, schody vždy vyjděte.

5. Parkujte dále od vchodu do firmy, než jste zvyklí.

6. Choďte ke svému pracovnímu stolu delší cestou, každý pohyb a krok se počítá.

7. Používejte v kanceláři gymnastický míč a poseďte si na něm.

8. Během oběda si udělejte malou procházku.

9. Každý den choďte alespoň 20 minut tak rychle, abyste se zpotili.

10. Každé ráno udělejte pár kroků nebo dřepů.