Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Je čas vymalovat! S našimi radami to hravě zvládnete

/
 • Vymalování pokoje už pro vás nemusí být noční můrou! Poradíme vám, jak to zvládnete s přehledem!
  Vymalování pokoje už pro vás nemusí být noční můrou! Poradíme vám, jak to zvládnete s přehledem! (Shutterstock.com)
  21. května 2015 ● 06:00

  I zdánlivě jednoduchá věc, jako je malování pokojů, vyžaduje plán. Než začnete, udělejte si raději jasno. Nebo taky vše může dopadnout jinak, než jste si představovali.

 • 1.

  Vyberte správný barevný odstín

  Autor: Shutterstock.com
  Než začnete vybírat barvu, zvažte všechny aspekty pokoje, který chcete malovat. Barvy působí na naši náladu, mění atmosféru, ovlivní světlo v místnosti, optickou velikost prostoru i pocitovou teplotu. Budete v pokoji pracovat, odpočívat, vařit, bavit se? Chtěli byste malováním pokoj opticky zvětšit, zmenšit, dodat mu více světla?

  "Každá barva má svou psychologii a vlastnosti. Tmavé barvy vytvoří pocit tepla, bezpečí a dodají pokoji trochu intimity. Světlé barvy zase pokoj provzdušní, zvětší a rozzáří. Vždy ale dejte přednost tomu, abyste se v pokoji cítili dobře," radí Stanislav Kralovanský, odborník na malování pokojů z firmy MALÍŘI NATĚRAČI CZ.

 • 2.

  Seškrábejte starou malbu


  Autor: Shutterstock.com
  Odstranění původní malby není vždy nutné. Pokud je výmalba jen ve slabé vrstvě, můžete tento krok vynechat. "Škrábání se nevyhnete, chcete-li na zeď lepit tapetu nebo třeba štukovat. Starou malbu odstraňte také v případě, že by se novou barvou špatně překrývala, nebo tehdy, když se začíná odlupovat a dělat bubliny," upozorňuje Kralovanský. Celou stěnu před škrábáním dobře navlhčete a ke škrábání použijte malířskou špachtli.
 • 3.

  Zbavte stěny prachu a vyplňte díry


  Autor: profimedia.cz
  Každou zeď očistěte od pavučin a prachu. Případné díry nebo trhliny ve zdi vyplňte tmelem pomocí stěrky a nechte zaschnout. Zatmelenou díru nakonec opatrně začistěte jemným smirkovým papírem a přejeďte vlhkým hadříkem.
 • 4.

  Odstraňte plísně a mastnotu


  Autor: Profimedia.cz
  Plísně nejen kazí dojem z pěkné výmalby, ale jsou i zdraví škodlivé. Proto jejich odstranění dlouho neodkládejte. S plísněmi vám pomůže chemie, například přípravek Savo proti plísním. Přípravek musíte nanést naněkolikrát. Může se ale stát, že se plíseň objeví znovu. To znamená, že je prorostlá hlouběji do malby. V takovém případě musíte malbu oškrábat až na omítku.

  Mastné skvrny od oleje, rukou, pastelek také odstraňte. Ve sprejové nádobce smíchejte ocet a vodu v poměru 1:1. Směs nastříkejte a nechte na 2 až 3 minuty vsáknout. Pak fleky setřete vlhkým hadříkem. Posloužit při odstraňování mastnoty vám může i jemný smirkový papír. Na ten ale moc netlačte, abyste v omítce neudělali rýhy.

 • 5.

  Připravte pokoj na malování


  Připravte si základní pomůcky pro malování pokojů a materiál, který bude chránit před cákanci. Zakryjte podlahy a nábytek plachtou. Rámy oken, dveří, zásuvky a vypínače oblepte páskou. K samotnému malování budete potřebovat vaničku na barvu nebo stírací mřížku, plochý štětec, štětec zárohák a velký váleček s rukojetí.
 • 6.

  Penetrujte podklad


  Autor: primalex
  Penetrace slouží zejména ke sjednocení a zpevnění zdí a zvýšení jejich savosti. Ovlivní to, jak bude výsledná malba vypadat. Díky penetraci budou barvy na zdi sytější a lépe k podkladu přilnou.

  "Někdo zdi před malováním pokojů nepenetruje, to se ovšem nemusí vyplatit. Vynechání penetrace může mít následky v podobě loupání barvy, fleků a nerovností či potřeby nanést barvu několikrát k dosažení požadovaného odstínu. Penetraci byste rozhodně neměli vynechat, nanášíte-li barvu na nový poklad, a po odstranění starých nátěrů," doporučuje Kralovanský.

 • 7.

  Malovat začněte od detailů


  Autor: Profimedia.cz
  Při malování pokoje začněte od nejmenších detailů. Na ty si vezměte štětec zárohák a menší plochý štětec. Nejdříve vymalujte malé plochy kolem zásuvek, vypínačů, rámů oken, dveří a po obvodech stěn. Vždy se ujistěte, že je štětec od barvy dobře otřený. Tahy štětcem vždy začněte dál od rámu nebo okraje zdi a postupujte směrem k němu. Zamezíte tak přetažení krycí pásky přebytečnou barvou.

  Na velké plochy použijte váleček. Do barvy vložte malířskou mřížku nebo barvu nalijte do malířské vaničky. Váleček po nabrání barvy dobře otřete. Barvu nanášejte do písmene V a véčka přetírejte. Barva se tak dobře rozprostře a nebude dělat kocoury. 

 • 8.

  Nepokazte konec


  .
  Autor: Shutterstock
  Množství vrstev, které je potřeba nanést, záleží na kvalitě podkladu. Před nanášením další vrstvy nechte barvu vždy zaschnout. Obvykle aspoň 3 hodiny. Po dokončení malování pokojů sundejte ze stěny pásku. "Řezačkou jemně obtáhněte linii, na které se překrývá malba s páskou. Vše tak hezky zarovnáte a nehrozí odloupnutí barvy," radí Kralovanský.
 • 9.

  Vymalovat si sám, nebo s pomocí firmy?


  Autor: Shutterstock
  Při rozhodování o tom, jestli si vymalovat byt sám, nebo s pomocí malířů pokojů, je potřeba zvážit čas strávený malováním. Malování bytu o velikosti 2+1 trvá neprofesionálovi v průměru čtyři dny, profesionálním malířům pokojů jeden den. Srovnejte to, kolik by stál váš vlastní čas strávený malováním místo vyděláváním, s náklady na profesionální malíře. Určitě se tato dvě čísla dostanou blízko k sobě. Navíc ušetříte své nervy, peníze na nářadí a možná i zdraví.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy