4 kuchyňští pomocníci, které byste měli vyměnit. Přestaňte ohrožovat své zdraví!
-
Pokud vám není zdraví vaše a vašich blízkých lhostejné, přesvědčte se, že v kuchyni nepoužíváte nebezpečné pomůcky.
V honbě za lepším zdravím věnujeme čím dál tím větší pozornost potravinám, které nakupujeme. Utrácíme nemalé částky za biopotraviny, chodíme na farmářské trhy. Neuvědomujeme si ale, že i používání starých kuchyňských pomocníků může mít velký vliv na naše zdraví, a to od šíření bakterií až po riziko onemocnění rakovinou.
- Nádobí pokryté vrstvou teflonu se v kuchyni stalo neocenitelným pomocníkem. Může být ale také zdraví škodlivé. Zvlášť pokud jste si ho pořídili před rokem 2010. Takové okamžitě vyhoďte. Teflonové pánve z té doby totiž produkují mnohem větší množství škodlivých zplodin než nově vyvinuté materiály. Nikdy ale teflonovou pánvičku nezahřívejte bez tuku, v takovém případě se totiž rychle rozpálí na teplotu nad 360 stupňů Celsia, což je teplota, při které se začíná uvolňovat jedovatá kyselina perfluorooktanová. Bez milosti také vyhoďte všechno teflonové nádobí, které je poškrabané, nebo se z něj teflon dokonce loupe. A zbavte se i kousků, na nichž teflon změnil barvu nebo se na něj jídlo přichytává.1.
Teflonové pánve
Autor: shutterstock - Starší plastové boxy na skladování potravin často obsahují bisfenol A, známý jako BPA. Jde o sloučeninu, která se ještě nedávno využívala v plastovém zpracovatelském průmyslu a která byla spojena s řadou zdravotních problémů, včetně rakoviny, srdečních onemocnění, obezity a dalších. Takže pokud máte doma už starší zásoby, je čas je vyměnit. BPA se totiž může dostávat do jídla a mít škodlivé účinky na vaše zdraví. Naštěstí stále více firem už své výrobky vyrábí z plastů, které BPA neobsahují. Nikdy ale nekupujte podezřele levné produkty z Číny, raději si připlaťte a vsaďte na kvalitu. Uvědomte si, že to děláte pro své zdraví a zdraví své rodiny.2.
Plastové nádoby na potraviny
Autor: David Háva - Často používaná prkna, ať už je to z dřeva nebo z plastu, je třeba pravidelně vyměňovat. Zatímco prostředek na nádobí a horká voda odstraní většinu bakterií na povrchu, vaše nože zanechávají rýhy, které jsou nebezpečných bakterií plné. Věděli jste, že průměrné kuchyňské prkénko má na sobě o 200 procent více fekálních bakterií než to záchodové? Najdete na něm salmonelu, E. coli i listerii. Všechny vám mohou pěkně znepříjemnit život, protože způsobují průjmová a infekční onemocnění.3.
Kuchyňská prkýnka
...Autor: Shutterstock.com - Jsou neocenitelným pomocníkem, ale zároveň doslova líhní nebezpečných bakterií. Patří mezi ty "nejšpinavější" věci ve vaší kuchyni. Obvyklé vymáchání a vyždímání nestačí, spousta bakterií zůstává uvnitř a zbytky vlhkosti jim poskytují ideální podmínky pro úspěšné množení. Takže pokud chcete mít nádobí po umytí opravdu "čisté", je třeba houbičky nejdéle jednou za čtrnáct dní měnit.4.
Kuchyňské houbičky
...Autor: Shutterstock