Neděle 19. května 2024
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Oblačno, bouřka 20°C

Osvědčené rady, díky kterým vám vánoční kaktus letos zase vykvete

/
 • Rozkvetlý vánoční kaktus nádherně ozdobí například sváteční tabuli.
  Rozkvetlý vánoční kaktus nádherně ozdobí například sváteční tabuli. (profimedia.cz)
  17. listopadu 2015 ● 06:00

  Je symbolem vánočních svátků, svými nádhernými květy zdobí nejedno sváteční zátiší. Většina z nás má však problém s tím, že loňský vánoční kaktus už znovu příští svátky nevykvete nebo se květy objeví v úplně nesprávný čas. Stačí ale znát pár pěstitelských triků a uvidíte, že na Vánoce bude barevnými dlouhými květy úplně obsypaný.

 • 1.

  Probuďte ho k životu

  ...
  Autor: Shutterstock.com

  Pokud máte vánoční kaktus ještě pořád v pokoji mezi ostatními květinami, je nejvyšší čas přesunout ho někam do chladna. Ideálně například do nevytápěné světlé chodby. Teplota by se zde měla pohybovat mezi dvanácti až patnácti stupni Celsia. V tomto období výrazně omezte zálivku. Nemáte-li takový prostor k dispozici, můžete postavit menší rostlinky do meziokenního prostoru, ne ale tam, kam dopadají přímé sluneční paprsky.

 • 2.

  Šup s ním do tepla

  ...
  Autor: Shutterstock.com

  V okamžiku, kdy na koncích větviček spatříte první poupata, přeneste kaktus na okenní parapet nebo na místo, kde jej chcete mít, a opět zvyšte zálivku. Protože jsou ale kořeny velmi choulostivé na přemokření, nepřehánějte to s ní. V době květu dodejte rostlině vodu přibližně každý týden a dbejte na to, aby zemina nebyla ani úplně suchá, ani přemokřená tak, aby mohly kořeny dostatečně růst. Používejte vždy odstátou vodu.

 • 3.

  Roste ho

  ...
  Autor: Shutterstock.com

  Pokud se vám stane, že poupata začnou opadávat, může to být znamení, že máte v místnosti příliš suchý vzduch. Pokud nebudete dlouho otálet, mělo by stačit, když začnete rostlinu pravidelně rosit. Nesmáčejte ale zbytečně květy, tvořily by se na nich hnědé skvrny. I v tomto případě používejte jen odstátou vodu.

 • 4.

  Dopřejte mu živiny

  ...
  Autor: profimedia.cz

  Jednou za měsíc vánoční kaktus přihnojte. V době plného kvetení můžete hnojit i dvakrát týdně. Pozor ale, aby používané hnojivo neobsahovalo vápník, ten totiž rostlině nesvědčí.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy