Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Ozdobené cupcaky: Návod, jak je jednoduše a levně zdobit cukrářskou hmotou

/
 • Cupcaky se dají ozdobit i s pomocí cukrářské hmoty
  Cupcaky se dají ozdobit i s pomocí cukrářské hmoty (Shutterstock.com)
  20. ledna 2016 ● 06:00

  Cukrářskou hmotu má většina z nás spojenou s potahovanými dorty. Troufnout si na jeho výrobu už chce zkušenost nebo sebevědomí. Začít můžeme ale něčím jednoduchým: co si takhle ozdobit oblíbené cupcaky? V našem videonávodu uvidíte nejen podrobný postup, ale i tipy, jak ušetřit.

 • 1.

  Cupcake nebo muffin?

  Video
  Video se připravuje ...

  Lektorka cukrářských kurzů Ola Kala Ilona Havlíčková ukazuje, jak ozdobit cupcake. Tereza Kovářová

  Malé dortíčky nebo buchty v papírovém košíčku se v poslední době těší čím dál tím větší oblibě. Často bývají shodně označovány jako cupcakes nebo muffiny, ale je mezi nimi rozdíl. V zásadě: muffinové těsto je vláčnější, ve formičce nabude a dále se už nezdobí. Čili taková minibuchta. Cupcake je vlastně minidortík: je sušší, po upečení má hladký povrch a dozdobuje se: nejčastěji krémem, polevami, ovocem, nebo třeba cukrářskou hmotou, jak si ukážeme dnes. Je to jednoduché a velice efektní.

   

  Co budeme potřebovat?

 • 2.

  Co budeme potřebovat

  ...
  Autor: Shutterstock.com

  Potřebovat budeme:

  • cukrářskou hmotu (barevnou)
  • váleček
  • vykrajovátka
  • lepidlo a štěteček
  • alobal nebo umělohmotný vnitřek od bonboniéry
  • nůž

  Cukrářskou hmotu seženeme v cukrářských potřebách v kamenných obchodech i na internetu. Může se koupit již barevná, dá se obarvit i cukrářskými barvivy podle vašeho výběru. Jsou lepší, než běžné potravinové barvivo, lépe se s hmotou spojí. Kilo cukrářské hmoty stojí kolem 150 korun, běžné barvy práškové kolem 10, gelové pak kolem 50 korun. Lepidlo se dá také zakoupit. Ušetřit můžete tím, že použijte 40% alkohol, který poslouží stejně dobře.

   

  Jak na to?

 • 3.

  Pracovní postup

  Upécet a nazdobit můžete třeba cupcaky.
  Autor: Shutterstock.com

  Vezmeme si kousek hmoty a propracujeme. Zbytek hmoty zabalíme do potravinářské folie, aby nevyschla. Malý kousek vyválíme do tenké placičky a vykrojíme tvar, kterým nejprve pokryjeme vršek cupcaku. Pak přichází zdobení. "Můžeme použít klasická vánoční vykrajovátka, nebo zase ta speciální z cukrářských potřeb," říká Ilona Havlíčková, lektorka cukrářských kurzů ze školy Ola Kala. Z těch cukrářských s malým pístem se hmota lépe dostává. Sada třech stojí kolem 100 korun. Dekorace mohou být různé - přes lístky a květiny až třeba po valentýnská srdce. Můžeme je na sebe za pomoci lepidla vrstvit.

   

  A jak udělat plastický tvar a ušetřit?

 • 4.

  Plastický tvar

  Čokoládové muffiny můžete ozdobit chcete.
  Autor: shutterstock

  Tvarovat můžeme opět ve speciálním tvarovátku, i tady se dá ale ušetřit. "Můžete použít mističku, kterou si uděláte z alobalu, případně si schovejte vnitřky od bonboniér, poslouží stejně dobře," prozrazuje svůj tip Ilona Havlíčková.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy