Právě březen je zahajovacím měsícem pro zahradnické aktivity. Po péči volají záhony, ovocné stromy, keře, trávník, fóliovník či skleník… Pro to, abyste jarní práce zvládli rychle a dobře, budete potřebovat pomocníky.
Drobné zahradní nářadí
Záhony je třeba zkypřit, zbavit plevele, osít či osázet. S tím pomohou drobné nástroje: hrabičky, motyčka, sázecí kolíky, lopatka, nůžky na zastřihávání. Jestli jste nejen pracovití, ale i hraví, můžete si toto nářadí pořídit i v netradičním designu – nabízejí se různobarevná provedení i veselé jarní vzory (kytičky, puntíky atd.). K ruce vám pak může být u záhonů také vědro na odpad, případně kolečko, které vám usnadní přemisťování obsahu po zahradě.
Hrábě na trávu
K péči o trávník potřebujete nejen hrábě, abyste jej zbavili po zimě nečistot. Hodí se hrábě se širokým záběrem a pružnými zuby, s nimiž vyčistíte jedním pohybem velkou plochu. Když trávník proschne, je nutné jej posekat a provzdušnit, aby mohl dýchat. S tím už pomůže technika – vertikutátor. Podobně jako sekačku jej vybírejte podle velikosti plochy a typu pohonu.
Lopata, rýč a krumpáč
Jaro je i čas pro výsadbu stromů a keřů… Potřebujete rýč, krumpáč a lopatu, které upotřebíte i při práci na kompostu. K hloubení jam pro stromky či keře jsou ale k dispozici i speciální nástroje, které usnadní hloubení otvorů v zemi. Připomínají obří vývrtku. Na šroubovitý závit nebo zešikmená ostří na konci, který „zavrtáte“ do země, se nabalí půda, jíž pak snadno vyjmete. Tento postup má několik výhod: kromě rychlosti a přesnosti hloubení nepoškozuje na rozdíl od rýče tolik kořenový systém. Rýč se ovšem na zahradě hodí v mnoha jiných situacích. Měl by mít ostrý břit a zvolíte-li typ s teleskopickou násadou, budou jej moci pohodlně užívat všichni členové domácnosti.
Zahradní nůžky
Základní pomůckou při prořezu stromů nebo keřů, tradiční jarní aktivitě, jsou zahradnické nůžky. Pro zastřižení čerstvě vysazených sazenic postačí klasické jednoruční, na silnější větve je vhodnější typ s ráčnovým mechanismem nebo nůžky s prodlouženou rukojetí, poslouží i zahradnická pilka. Při úpravě živého plotu se vedle ručních plotových nůžek uplatní zejména na velkých plochách nůžky akumulátorové, elektrické či benzinové.
Postřikovač, rozmetadlo, posypový vozík
Kromě hnoje lze prospívání zahrady pomoci i chemickými prostředky. Při aplikaci hnojiv (ale např. i osiva) může být užitečný posypový vozík nebo ruční rozmetadlo. Při postřiku stromů, uvítáte kromě ručního postřikovače, vhodného na malé plochy, postřikovač tlakový, s nímž hravě zvládnete větší množství rostlin.
Pracovní rukavice
Chraňte při práci své ruce nejen před vysycháním, ale i zraněním. Jsou k tomu určené zahradnické rukavice, kterých existuje mnoho typů, uzpůsobených vykonávání různých zahradnických prací, pletím záhonu počínaje a štípáním dříví konče. Vybírejte takové, které budou pro ten který typ činnosti určené, odolné a pohodlné.