V další díle pořadu Váš Prima receptář se můžete těšit na reportáž o řezbářství. „Můžeme si vyrobit například jednoduchý reliéf na lipovém prkénku,“ navrhuje řezbářka Běla Jeřábková a vypočítává, co všechno k tomu budeme krom dřevěné destičky s předkresleným motivem ještě potřebovat: „Dlátko, zvané véčko, kterým uděláme tenké linky, a dále ještě dvě tři dlátka na struktury.“
Při práci musíme pamatovat na to, že dlátko musíme držet velmi nakrátko, aby neklouzalo. Pak již jen nasadíme na linku a podle ní jedeme, přičemž je důležité mít zpevněnou ruku, opírat se o ni a nezvedat ji nad motiv. „Potom přistoupíme k vyřezávání struktury, ta by měla být výrazná, takže použijeme dvě dláta. Nejprve mělké, kterým se udělá takové mírné zavlnění. Následně hrubším dlátem začneme tvarovat tak, že uděláme menší vlnky, které vytvoří strukturu výraznou,“ popisuje odbornice.
Na postup se podívejte ve videu:
Aby motiv reliéfu skutečně vystoupil, musíme použít barvu. „Barva se do dřeva vsákne vždy nestejnoměrně. Do linek se dostane barvy daleko více, budou proto tmavší, naproti tomu plochy zůstanou světlejší. Toho se dá právě u reliéfu pěkně využít,“ vysvětluje řezbářka. K nátěru použijeme jednoduché vodové mořidlo a štětec. Barvu se snažíme nanášet stejnoměrně z jedné strany na druhou, a protože barva rychle zasychá, nevracíme se do již jednou natřených míst.
Dalšího zvýraznění reliéfu dosáhneme smirkováním. „Pro obrušování tak měkkého dřeva, jako je to lipové, potřebujeme i jemný smirkový papír,“ říká paní Jeřábková a doporučuje zrnitost brusného papíru zhruba 600 až 800, kterého prý stačí opravdu jen malý kousek. Tím jemně přetáhneme pouze část reliéfu, který chceme zesvětlit a zvýraznit. „Na závěr musíme barvu uzavřít, aby se nerozmazávala, a ochránit dřevo proti prachu.“
Možností je více, ovšem odbornice doporučuje konzervaci pomocí voskování. Na to potřebujeme buď jednoduchou voskovou pastu, kterou lze zakoupit již hotovou, anebo můžeme voskovat za tepla. „Na to budeme potřebovat horkovzdušnou pistoli a plátky vosku,“ přibližuje postup expertka. „Plátek vosku si zmenšíme na požadovanou velikost, tak aby zakrýval celou dřevěnou plochu. Poté zahřejeme na nízkou teplotu a vosk necháme zapustit do dřeva. Pomocí štětečku či kartáčku roztíráme vosk v místech, kde je vosku příliš mnoho, zbytek dosušíme hadříkem. Pokud nějaký vosk zůstane v drážkách či záhybech, jemně ho vykartáčujeme.“
Dřevo můžeme také olejovat, například klasickou fermeží pomocí tepelně upraveného lněného oleje nebo různými jinými speciálními oleji. Ve výsledku pak ale barva vždy trochu ztmavne. Další úpravy se dělají rovněž pomocí mořidel či laků, od vodových po epoxidové. Při lakování je však zapotřebí dát pozor na sílu vrstvy laku, aby pod ním dřevo nepopraskalo.
Celý pořad Váš Prima receptář sledujte v neděli 14. května v 11:45 na Primě.