Díky nim svůj mobil snadno uděláte vodováhu (aplikace Bubble Level nebo Surface Level), pravítko (Ruler App) nebo příruční editor 3D návrhů interiéru (např. MagicPlan). Mobilní telefon vám pomůže ukázat i to, jak bude vypadat barva na zdi, ještě než začnete malovat (Paint Tester), případně dokáže hledat kabely či hřebíky (Metal Detector). Ačkoliv tady je výsledek velmi různorodý – aplikace využívá senzor na detekci magnetického pole a ne vždy to funguje.
Bezpečnost na prvním místě
Samozřejmě, důležitá je i bezpečnost na pracovišti. Hlavně pokud pracujete s motorovou pilou. Všichni jednonozí kutilové jistě ocení speciální montérky, které při styku s řetězem motorovou pilu zaseknou pomocí jemných vláken. Nemělo by se tak stát, že se pilou výrazně poraníte. K dispozici je i chytrá cirkulárka Jobsite Saw. Ta díky senzorům pozná, když hrozí, že se řízne do živého. Cirkulárka se okamžitě zasekne a prsty zůstanou na ruce.
Chytré mohou být i další kutilské nástroje. Například díky Smartech od Black & Decker, umožňuje sledovat životnost baterie pomocí mobilní aplikace. Víte, jestli je vrtačka nabitá, kde leží, případně ji můžete dálkové deaktivovat. To aby si s ní třeba nehrály děti. Zajímavostí je, že baterka ve vrtačce disponuje i portem pro USB, takže z ní můžete nabít svůj mobilní telefon nebo přenosné rádio. Kdybyste někomu před deseti lety řekli, že místo nabíječky používáte vrtačku, asi si zaklepe na čelo...
Chybí hřebík? Vytiskněte si ho
Stále dostupnějšími se stávají i 3D tiskárny. Ty místo inkoustu na papír tisknou tenké vrstvy materiálu na sebe, takže vzniknou skutečné a užitečné předměty. Brzy tak nebude problém vytisknout si potřebnou součástku přímo doma. Podklady pro tisk si přitom můžete stáhnout z internetu a pracuje se i s technologiemi, kdy si předměty „oscanujete“ svými mobilním telefonem – speciální aplikace pak vytvoří detailní 3D model, který můžete tisknout. Nutno dodat, že dnes cena těchto tiskáren klesla pod hranici 10 tisíc Kč.
Výzva pro každého kutila
Moderní technologie nám sice mohou ve spoustě ohledů pomoci, ale domácí opravy či rekonstrukce svépomocí stále vyžadují jistou míry zručnosti. A pokud se nedostává ta, musí se vše dohnat odhodláním. Ani jedno pak nechybí finalistům letní výzvy Mistr Kutil, kteří soupeří o cenný titul a poukázky na nákup v Hornbachu v hodnotě 200 tisíc Kč. Jejich počínání navíc můžete sledovat online na webu www.mistrkutil.cz. Tam se můžete podívat na videa, jak se jejich projekty vyvíjí.
A od 29. srpna můžete na www.mistrkutil.cz i hlasovat. Kdo bude dalším Mistrem Kutilem, to je jenom na vás!