Zimní období s sebou přináší mimo jiné různá nebezpečí pro tlapky vašeho psa. Posypový materiál na chodnících, led, tvrdé zmrazky mezi prsty, to vše psům znepříjemňuje v tomto období život. Existuje však několik pravidel, díky kterým se vám povede psí tlapky téměř stoprocentně ochránit.

Pozor na ostrý led

K nevětším nebezpečím v mrazivém období patří ostrý led a námraza na cestách a chodnících. K jejich vzniku dochází nejčastěji po kratké oblevě, během které sníh rozbředne, aby následně zmrzl ve struktuře ostré jako struhadlo. Místům s ostrým zmrzlým povrchem radíme úplně se vyhýbat. Raději než na přemrzlý chodník proto psa vypusťte na neudupané prostranství, kde se může dosyta vyřádit. Pokud přece jen dojde ke zranění, na nic nečekejte a nechte pejskovi tlapku u veterináře sešít. Takováto zranění jsou totiž velmi nepříjemná, omezují psa při pohybu a velice obtížně se hojí. Naopak, sešitá tlapka, kterou budete pravidelně převazovat, se uzdraví překvapivě rychle.

Největší bolest způsobuje sůl

Dalším  nebezpečím jsou posypové materiály. K úpravě chodníků se totiž často používá škvára nebo sůl, v nejhorším možném případě jejich kombinace. Často pak dochází k poranění zmrzlých tlapek o ostré hrany škvárových kamínků. Sůl potom působí pejskům intenzivní bolest. Postižený pes většinou vypadá, jako by ho zábly nohy, ve skutečnosti je však kulhání a opatrné našlapování způsobeno právě boletivým poraněním. Nejlepším řešením je opět snažit se posypu vyhnout. Po každěm návratu z procházky musíme pejskovi důkladně omýt tlapky, abychom je zbavili soli i kamínků uvízlých mezi prsty. Ideální je namazat poté tlapky mastným krémem, který podpoří regeneraci namáhané kůže.

Pravidelně tlapky kontrolujte

S péčí o tlapky souvisí i další komplikace, ke které může během zimy docházet. V prostoru mezi prsty se totiž na přliš dlouhých chlupech vytvářejí zmrazky, které psovi znepříjemňují chůzi a mohou způsobit i zranění, pokud je ledu příliš. Nejlepší prevencí je důkladná kontrola a pravidelná úprava chlupů na tlapkách. Pokud se podobné zmrazky na tlapkách vytvoří, nikdy je nestříhejte. Nejprve zaveďte psa do tepla, nechte zrmazky roztát, tlapky důkladně osušte a teprve poté odstraňte chlupy.

Důkladná a pravidelná péče o psí tlapky ušetří vašemu mazlíčkovi spoustu bolesti, nepodceňte ji!

Fotogalerie
3 fotografie