Letošní mírná zima má dvě stránky. Protože skoro nemrzlo, hodně jsme ušetřili na vytápění. Jenže zároveň se nezredukovaly počty škůdců. V sezoně nás zaplaví slimáci, vosy a už teď i klíšťata. Také se přemnožily hromadně blechy. A to je pro majitele psů i koček nejvyšší čas vyřešit, jaký přípravek na ochranu před těmito parazity zvolit.
Klíšťata a blechy nosí choroby
Stejně jako je pro udržení zdraví našich domácích mazlíčků nezbytná pravidelná vakcinace a odčervování, je potřeba najít správnou ochranu před klíšťaty a blechami. Klíšťata nejsou jen ošklivá, ale mohou být i přenašeči mnohých závažných a těžko léčitelných onemocnění. Klíště může psa nebo kočku nakazit lymeskou boreliózou, encefalitidou, anaplazmózou, leishmaniózou. Blecha oproti tomu přenáší nejčastější psí tasemnici Dipilidium caninum, navíc nejčastěji způsobuje u psů a koček kožní alergie.
Encefalitidu chytíte do dvou hodin
Když se do vás například zakousne klíště infikované encefalitidou, může na vás chorobu přenést už do dvou hodin. A ze psího kožichu je to na vás jen kousek. Je potřeba se na to připravit. Na internetu, v petshopech i u veterinárních lékařů je k dispozici celá škála různých přípravků ve formě sprejů, pipet, obojků nebo nové žvýkací tablety. Jak mezi nimi ale vybírat?
Spot on je pro kliďase
Spot on přípravky (pipety) patří mezi nejoblíbenější formu prevence před napadením parazity. Ale i ty nejlepší bývají účinné pouze po dobu 4 týdnů, mnohdy i méně. Navíc je potřeba počítat s tím, že aplikace u nespolupracujících zvířat nemusí být vždy jednoduchá. Pes musí chvíli postát. Některé spot on se mohou i smýt, pokud se pes namočí, a navíc mohou zatěžovat životní prostředí vodních živočichů. Problémem je i vysoká nebezpečnost některých spot on pro kočky, například při společném soužití se psem v bytě.
Veterinář dá psovi žvýkací tabletu a ta vydrží účinkovat 12 týdnů.
Autor: archiv
Obojek vydrží měsíce
Antiparazitární obojky mají oproti spot on přípravkům velkou výhodu v delší době účinnosti a ochrání vašeho mazlíčka před klíšťaty od jara až do podzimu. Hodně pejskařů je kupuje dvakrát ročně a využívá celoročně. Chrání i před blechami, které nespí ani v zimě. Potíž může nastat občas u aktivnějších psů, kteří mohou při řádění venku obojek ztratit. Navíc začnou účinkovat až po týdnu nošení. U stejně jako u spot on přípravků se účinná látka šíří z obojku po povrchu těla lipidovou vrstvou kůže, což může zatěžovat okolí psa, hlavně toho žijícího v bytě. Pokud jste navíc zvyklí psa pravidelně umývat šamponem, dochází ke smytí tukové vrstvy pokožky a tím může dojít ke snížení účinnosti obojku.
MVDr. Jan Herčík
Autor: archiv
Žvýkací novinka
Když vám nevyhovuje ani spot, ani obojek, zkuste novinku - ochucenou žvýkací tabletu proti blechám i klíšťatům, která zvíře chrání po dobu 12 týdnů. Pořídíte ji u veterinářů „Výhod, které má tento nový přípravek díky unikátní molekule fluralaner, je hned několik,“ vysvětluje veterinář Jan Herčík. „V prvé řadě na ni paraziti nejsou zvyklí a neumí se jí bránit. Dále má velmi rychlý nástup účinku po podání oproti jiným běžným dlouhodobým antiparazitikům a působí systémově, rychle a účinně proti všem stadiím klíšťat a blech. U blech přerušuje životní cyklus vývoje a brání kladení dalších vajíček, takže nedochází k obnově bleší populace v pelíšku psa, na koberci a tak podobně,“ dodává Herčík.
Elektronický repelent Arpalit Dog a Arpalit Cat vypadá jako přívěsek. V chovatelských obchodech, v lékárnách ho pořídíte za doporučenou cenu 600 Kč.
Autor: archiv
Dejte psovi přívěsek
Další novinkou je elektronický repelent Arpalit Dog a Arpalit Cat. Jednoduše se připne na obojek a aktivuje vyjmutím pojistky. Začíná fungovat po 7 dnech od nasazení a vydrží až 10 měsíců. Nevadí mu vlhko ani déšť, jen před koupáním je ho potřeba zvířeti sundat. Funguje na principu vysílání ultrazvukových impulzů o frekvenci 40 kHz, které ruší a odpuzují parazity v okruhu 3 metrů od zvířete. Pokud se s pejskem vydáte na procházku na vodítku, ochrání repelent i vás.