Houby, plísně, roztoči, slimáci a další škůdci spojili síly a vrhli se do našich záhonů. Chutná jim všechno. Od jahod, přes vinnou révu, rajčata, saláty… Jak se jim bránit?
Prokypřete půdu, všechno uhynulé zlikvidujte!
Voda, která stála na záhoncích, vytvořila z hlíny neprodyšný krunýř. Proto všechny rostliny okopejte, abyste jim navrátili přísun kyslíku z půdy. Veškeré uhynulé rostliny okamžitě zlikvidujte. Pozor, nepatří do kompostu, tam by se škůdci zase rychle množili! Nejlépe uděláte, když je spálíte.
Stejně tak pečlivě oberte ze záhonů, z keřů a stromků hnijící plody. Plísně a houby by velmi rychle zasáhly i zatím zdravé části rostlin a přišli byste i o to, co vám ještě na zahradě zbylo.
Pokud vám škůdci zlikvidovali podstatnou část úrody, je lépe pokusit se například okurky, rajčata, hlávkový salát a další jednoleté rostliny vysadit znovu. Nespoléhejte se na to, že se snad zasažené rostliny vzpamatují!
Pozor, prodávají se mrtvé stromky pro živé ploty!
Loni na podzim jsme vysadili živý plot z tújí. Hodně jsme rostliny zalévali, přes zimu i zjara byl plot pěkně zelený, jenže teď začala i po vydatných…celý článek
Slimáci útočí! 10 rad, jak je zničit!
Konečně přestalo pršet. Spolu s námi ale zajásali také slimáci. Vlhko, teplo a tma je lákají z úkrytů. Mají hlad a vaše s láskou opečovávané záhonky…celý článek
Kde to jde, hubte škůdce postřikem!
Vlhko náramně svědčí i dalším sice okem neviditelným, ale o to nebezpečnějším škůdcům. Těmi jsou například roztoči. Rádi si pochutnávají na listech vinné révy, rybízu a dalšího ovoce. Listy jsou jakoby opařené, zvlněné plné puchýřků. U plodin, které ještě nezačaly zrát, je proto dobré zaútočit chemií. Na trhu je řada speciálních přípravků, je ale dobré se před jejich aplikací poradit s odborníkem v prodejně. Nesprávným přípravkem byste totiž mohli své rostliny definitivně dorazit!