Kompostér se vám postará o nejlepší přírodní hnojivo pro vaši zahradu. Už není nutné zahradní nebo domácí biodpad ukládat na volně ložený kompost. V kompostéru nebo komponovacím silu si dokážete s vlastních zdrojů vyrobit kvalitní a přitom levné hnojivo z vlastních zdrojů. Zrecyklovat můžete až 30% domácího odpadu. Díky procesu zrání se v nich objem biomasy průběžně zmenšuje, takže můžete stále přidávat další vrstvy.
V nabídce Mountfieldu naleznete kompostéry a kompostovací sila vyrobené z kvalitního mrazuvzdorného vysokohustotního polyetylenu pro každou zahradu. Jednou z výhod je, že tyto kompostéry mají černou barvu, která více přitahuje sluneční svit. V kompostéry je tak vyšší teplota, která urychluje zrání humusu.
Objem volte podle plochy zahrady
Aby byl umožněn kontakt s půdou, mikroorganismy a živočichy, nemají kompostéry dno. Jsou opatřeny otočným ventilem pro lepší regulaci prostupu vzduchu celým objemem biomasy a navíc i praktickými bočními dvířky pro snadné vyjmutí již uzrálého materiálu. Kromě toho mají tyto kompostéry dokonalý systém bočních ventilačních otvorů a horní odklápěcí víko pro rychlé doplnění dalšího odpadu.
Volit můžete tradiční způsob otevřeného kompostování v kompostovacích silech, která jsou snadno sestavitelná a mají objem až 650 litrů. Další možností jsou plastové uzavřené modely o objemech od 390 do 720 litrů. Vybírají se podle rozlohy pozemku. Například pro zahradu do 200 m2 by měl postačit kompostér o objemu 400 l.
Co kompostovat?
- ovocné a zeleninové odpady
- kávové a čajové zbytky
- slupky (kůra citrusových plodů jen v malém množství)
- vaječné skořápky
- listí, drnové řezy
- uvadlé květiny, seno, posekaná tráva
- nalámané nebo rozdrcené zahradní odpady, kůra, piliny
Čemu se naopak vyhnout?
- kosti, zbytky a odřezky z masa
- omáčky, tuky, majonézy
- cigaretový popel a nedopalky
- obsah pytlíků z domácích vysavačů
- oddenkový plevel ( např.svlačec, bršlice kozí noha, pýr...)
- nemocné rostliny a chemicky ošetřené materiály
- bramborovou nať
- do kompostu rozhodně nepaří také žhavý popel a hořlavé materiály
Kompostér doporučujeme umístit do odlehlejší části zahrady tak, aby na něj alespoň po část dne dopadaly sluneční paprsky. Při pravidelném doplňování materiálu můžete počítat s pravidelným přísunem hnojiva pro vaše záhony, skalky či truhlíky.