Někdo to rád kyselé
Velkým pomocníkem při pěstování je rašelina zahradní, to je směs černé rašeliny, hnojiva, křemičitého písku a vápence. Zvyšuje schopnost půdy udržovat vlhkost, zlepšuje její strukturu. „Přidáním na záhony dojde ke všeobecnému zlepšení zahradní půdy, prokypření a provzdušnění i k úpravě pH. K dalším plusům patří i to, že poutá sluneční paprsky, takže podporuje zahřívání půdy. Navíc omezuje tvorbu kořenových chorob,“ popisuje efekty rašeliny zahradní Jan Elšík ze společnosti Mountfield. Květiny, stromy, okrasné dřeviny, ovoce i zelenina tak budou díky ní zdravě růst a překrásně kvést. Protože je rašelina mírně kyselá, prospívá především kyselomilným rostlinám, například azalkám, rododendronům, vřesům a vřesovcům nebo třeba borůvkám.
Půda s živinami
Na žádné zahradě by neměl chybět univerzální zahradnický substrát určený pro rostliny vyžadující vyšší zásobu živin. Obsahuje organickou a minerální výživu na několik týdnů, takže pomůže rostlinám, aby se dobře přizpůsobily novým podmínkám. S hnojením můžete začít až po 6 týdnech. Hodí se při pěstování hrnkových květin, stromů i keřů.
Plevel nepusťte na světlo
Taky jste si všimli, jak často je v parcích a veřejných zahradách povrch půdy zasypaný mulčovací kůrou? Vyrábí se z kůry jehličnatých stromů se značným podílem kůry borové, a to pouze z dodávek dřevní kulatiny chemicky neošetřené proti škůdcům. „Kromě toho, že mulčovací kůra pěkně vypadá, omezuje vypařování půdní vláhy. To se hodí především v teplých měsících, kdy se nedostanete k zavlažování pravidelně. Ale úplně nejdůležitější je fakt, že zabraňuje klíčení plevele. Když ji dáte na zahradu, třeba kolem keřů, v dostatečné vrstvě, plevel neproroste,“ dodává Elšík.
Živiny pro muškáty
S teplými dny se také blíží čas osazování venkovních květináčů. A to nejen novými květinami, ale i trvalkami schovanými přes zimu i nás doma. Všechny potřebují pro květ a růst důležité živiny. Dodá jim je zemina pro pěstování a přesazování muškátů a balkonových květin, která chrání rostliny před chorobami. Dobře poutá vodu, takže vytváří ideální podmínky pro zdravý kořenový systém a rostlinám navíc usnadňuje příjem živin. Zajišťuje příznivou záhřevnost i při nižších teplotách.
Nezapomeňte na pokojovky
Předjaří je také nejlepší příležitostí přesadit květiny doma. Jak poznáte, že je ten pravý čas? Květináč je kořenovému systému malý. Listy pomalu šednou a rostlina neprosperuje. Na přesazování nikdy neberte zeminu ze zahrady. Jen byste si do květináčů zavlekli škůdce a choroby. Raději si pořiďte zeminu pro pokojové rostliny, tedy univerzální zeminu určenou pro přesazování kvetoucích, ale i stále zelených rostlin v interiéru. Obsahuje všechny potřebné živiny na několik týdnů a zajistí provzdušňování kořenového systému.