Video
Video se připravuje ...
Milovníky čerstvých salátových okurek, tzv. hadovek, určitě zaujme možnost postupného pěstování. Prodloužení sklizně dosáhneme pomocí tzv. letního a podzimního rychlení. archiv TV Prima
Pro podzimní rychlení se salátové okurky vysazují koncem května nebo v červnu. V tuto dobu velmi rychle narostou sazenice. „Pokud okurky vysadíme koncem června a v červenci, je nutné při výsadbě zachovat větší vzdálenosti mezi rostlinami (větší spon) než při jarní výsadbě – vychází to zhruba 1,5 rostliny na 1 m2. S přechodem léta do podzimu ubývá světla, a tak je potřeba rostlinám zajistit dobré podmínky k růstu,“ radí Jan Prášil v pořadu Gondíci s. r. o.
Milovníky čerstvých salátových okurek, tzv. hadovek, určitě zaujme možnost postupného pěstování. Prodloužení sklizně dosáhneme pomocí tzv. letního a podzimního rychlení.
Autor: archiv TV Prima
Dále je u okurek velmi důležitá nejen pravidelná a vydatná zálivka (raději méně často, zato větší množství vody), ale také dobrá výživa s dostatkem dostupných živin. Rostliny potřebují dostatek dusíku, jinak se záhy objeví žloutnutí listů a také žloutnutí špiček plodů.
Nejlepší je rostliny hnojit postupně, vždy v několika dávkách, aby nedošlo k jejich přehnojení. Současně je dobré zaštipovat je a odstraňovat boční letorosty.
Okurky se sklízejí ve fázi, kdy nejsou přerostlé. „Pravidelnou sklizní navíc podporujeme dozrávání dalších plodů. S ohledem na fázi dne poskytuje ranní sklizeň plody více svěží a šťavnatější a také se lépe skladují,“ dodává Ing. Jan Prášil.
Při plánování pozdního výsevu je třeba zvolit vhodné odrůdy, jejichž předností jsou vyrovnané plody, bez deformací a s geneticky založenou nehořkostí. Budeme také vybírat odrůdy odolné vůči houbovým chorobám a chladu. S ohledem na velikost plodů lze volit kromě tradiční velikosti i menší plody, tzv. svačinové (např. BABY F1, MINISPRINT F1). Z polních jsou zas osvědčené CHEER F1, LILI F1 a MARKÝZA F1. Okurky asijského typu, jež se vyznačují křehkostí a výbornou chutí, zastupuje oblíbená odrůda AVANTGARDE F1.
Partenokarpické hadovky:
BABY F1 je velmi raná a má krátké plody, 15-17 cm. Plody jsou středně až tmavozelené, tupě zakončené s pevnou slupkou. Dají se krátkodobě skladovat. Hodí se pro celoroční pěstování ve sklenících, fóliovnících a plastových tunelech. Lze ji použít i pro produkci lahůdkových mini okurek – salátovek v délce 8-10 cm. V tomto případě je třeba sklízet minimálně každý druhý den.
Přestože zrovna okurky můžeme vysazovat jako sazenice na záhony nebo do skleníků, ještě stále není pozdě na výsevy.
Autor: archiv TV Prima
MINISPRINT F1, minisalátovka typu „MULTIFRUIT“ s čistě samičím květem. Plody jsou geneticky nehořké, středně zelené, lesklé, s délkou 15–17 cm. Je určena pro pěstování ve sklenících a vytápěných fóliových krytech. Potřebuje řez a letorosty, které už plodily, je nutné odstraňovat.
EMILIE F1 je raný až poloraný partenokarpický hybrid okurky salátové typu „MULTIFRUIT“, vhodný pro pěstování ve vytápěných i nevytápěných rychlírnách. Rostlina středně vzrůstá, plod krátký až středně dlouhý, v tržní zralosti středně až tmavě zelený, lesklý, bez žebernatosti, nehořký. Délka plodů je 20–21 cm.
Asijský typ:
AVANTGARDE F1 je hybrid typu „burpless“. Štíhlé, avšak ostnaté plody se vyznačují pevnou, ale velice křehkou strukturou a výtečnou chutí. Rostlina není partenokarpická, pro vývoj plodu potřebuje opylovače. Je vhodná pro pole a fóliovníky, kam má přístup hmyz. Odolná vůči hořknutí, ale 2–3 cm od stopky může hořknout.
Celý díl pořadu Gondíci s. r. o. uvidíte na Primě v sobotu 30. 5. 2015 v 16.25.