Nejvyšší čas ošetřit růže. Ostříhejte je, postříkejte a zakryjte chvojím | Blesk.cz
7. duben 2020
Svátek slaví Heřman / Hermína, zítra Ema

Nejvyšší čas ošetřit růže. Ostříhejte je, postříkejte a zakryjte chvojím

/
 • Růže před zimou naposledy přihnojte.
  Růže před zimou naposledy přihnojte. (Shutterstock.com)
  28. září 2015 ● 06:00

  Právě teď, na konci září, je ten pravý čas postarat se o růže. Královny květin, které patří už po staletí mezi stálice našich zahrad. Bez správné péče vám však napřesrok příliš radosti nepřinesou.

 • 1.

  Pozor na černou skvrnitost

  Právě teď, kdy rozdíly mezi teplotami v noci a přes den jsou výraznější, ohrožuje všechny druhy růží černá skvrnitost. Poznáte ji snadno. Na horní straně listů vznikají podle odrůdy hnědočerné, černofialové až černé skvrny různých tvarů. Z malých teček se postupně stávají větší fleky. Zelená barva listu se velice rychle změní a listy žloutnou a schnou. Napadené a neošetřené rostliny jsou oslabené a velice snadno zmrznou. Navíc příští rok pokvetou méně.

   

  Pokud tedy růže u vás nebo u vašich sousedů už někdy v minulosti napadla černá skvrnitost, začněte s preventivními postřiky ještě před tím, než se první tmavé tečky na listech objeví. Jsou-li růže napadeny tak, že už jim není pomoci, je nejlepším řešením sestříhat větvičky a odstranit zbylé napadené listy.

  Růže je potřeba chránit postřiky před chorobami a škůdci.

 • 2.

  Zastřihněte je

  Právě teď, na konci října, je čas pro podzimní střih. Keře a stromkové růže stříhejte v rozmezí 5-8 oček. Očko je místo, odkud roste větvička s lístky. Očko je nutné zastřihnout v místě, kde směřuje ven od středu růžového keře. Jinak byste keř zahušťovali a jednotlivé větvičky by se křížily. Očka se počítají od prvního ve směru od kořene rostliny nahoru. Střih je od očka vzdálený jeden až dva centimetry.

  Nebojte se hlubokého řezu. Naroste vám sice méně, ale o to silnějších výhonů.

 • 3.

  Nezapomeňte je přikrýt

  Růže je také třeba připravit na přízemní ranní mrazíky, které mohou nečekaně přijít. Zakryjte je chvojím a nebo k nim ještě navíc přihrňte zeminu. Měla by být zakryta první očka. Pozor, pokud máte v záhonu mulčovací kůru, je nutné ji nejdříve odstranit. Vzácné a choulostivé růže můžete také zakrýt prodyšnou geotextilií. To samé platí u stromkových růží. Mladé a ohebné rostlinky, které ještě nemají dřevitý kmínek, můžete pomalu ohnout a větvičky zahrabat do země. U vzrostlých a pevných stromků obalte větvičky růží geotextilií.

  Stromková Flamingo

Přidat názor
Počet komentářů: 2

newdawn: Proti černé skvrnitosti se stříká v létě.A na podzim se růže vůbec nemají stříhat. Nechte si ty zahradnické rady vždycky raději projít nějakým odborníkem, není to poprvé, co tu píšete bludy.

(29. 09. 2015 21:40)

covampotom: "Právě teď, na konci října, je čas pro podzimní střih." To psal zase nějaký blbec ze země, kde zítra znamená již včera?

(28. 09. 2015 21:43)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy