Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Polojasno, bouřka 23°C

Nejvyšší čas ošetřit růže. Ostříhejte je, postříkejte a zakryjte chvojím

/
 • Růže před zimou naposledy přihnojte.
  Růže před zimou naposledy přihnojte. (Shutterstock.com)
  28. září 2015 ● 06:00

  Právě teď, na konci září, je ten pravý čas postarat se o růže. Královny květin, které patří už po staletí mezi stálice našich zahrad. Bez správné péče vám však napřesrok příliš radosti nepřinesou.

 • 1.

  Pozor na černou skvrnitost

  Právě teď, kdy rozdíly mezi teplotami v noci a přes den jsou výraznější, ohrožuje všechny druhy růží černá skvrnitost. Poznáte ji snadno. Na horní straně listů vznikají podle odrůdy hnědočerné, černofialové až černé skvrny různých tvarů. Z malých teček se postupně stávají větší fleky. Zelená barva listu se velice rychle změní a listy žloutnou a schnou. Napadené a neošetřené rostliny jsou oslabené a velice snadno zmrznou. Navíc příští rok pokvetou méně.

   

  Pokud tedy růže u vás nebo u vašich sousedů už někdy v minulosti napadla černá skvrnitost, začněte s preventivními postřiky ještě před tím, než se první tmavé tečky na listech objeví. Jsou-li růže napadeny tak, že už jim není pomoci, je nejlepším řešením sestříhat větvičky a odstranit zbylé napadené listy.

  Růže je potřeba chránit postřiky před chorobami a škůdci.
  Autor: Shutterstock.com

 • 2.

  Zastřihněte je

  Právě teď, na konci října, je čas pro podzimní střih. Keře a stromkové růže stříhejte v rozmezí 5-8 oček. Očko je místo, odkud roste větvička s lístky. Očko je nutné zastřihnout v místě, kde směřuje ven od středu růžového keře. Jinak byste keř zahušťovali a jednotlivé větvičky by se křížily. Očka se počítají od prvního ve směru od kořene rostliny nahoru. Střih je od očka vzdálený jeden až dva centimetry.

  846585:gallery:true:true

 • 3.

  Nezapomeňte je přikrýt

  Růže je také třeba připravit na přízemní ranní mrazíky, které mohou nečekaně přijít. Zakryjte je chvojím a nebo k nim ještě navíc přihrňte zeminu. Měla by být zakryta první očka. Pozor, pokud máte v záhonu mulčovací kůru, je nutné ji nejdříve odstranit. Vzácné a choulostivé růže můžete také zakrýt prodyšnou geotextilií. To samé platí u stromkových růží. Mladé a ohebné rostlinky, které ještě nemají dřevitý kmínek, můžete pomalu ohnout a větvičky zahrabat do země. U vzrostlých a pevných stromků obalte větvičky růží geotextilií.

  Stromková Flamingo
  Autor: HORTIservis.cz, HORTIFOTO, Holandská květinová kancelář, SHUTTERSTOCK.COM

Přidat názor
Počet komentářů: 2

newdawn: Proti černé skvrnitosti se stříká v létě.A na podzim se růže vůbec nemají stříhat. Nechte si ty zahradnické rady vždycky raději projít nějakým odborníkem, není to poprvé, co tu píšete bludy.

(29. 09. 2015 21:40)

covampotom: "Právě teď, na konci října, je čas pro podzimní střih." To psal zase nějaký blbec ze země, kde zítra znamená již včera?

(28. 09. 2015 21:43)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy