Úterý 5. března 2024
Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav
Oblačno 11°C

4 tipy pro úrodu zeleniny: Do jaké půdy ji zasadit a jaké druhy si rozumějí?

/
 • Na venkovní záhony už můžete dát odolnější druhy zeleniny.
  Na venkovní záhony už můžete dát odolnější druhy zeleniny. (Shutterstock.com)
  26. dubna 2016 ● 06:00

  Duben je pravý čas na sázení zeleniny. Doma vypěstovaná zelenina je zdravější než ta ze supermarketů a levnější než ta z farmářských trhů. Sejte a sázejte karotku, ředkvičky, salát, kedlubny a další. Kterým rostlinám například svědčí být vedle sebe?

 • 1.

  Umístění záhonu

  Jarní zahrada potřebuje svou péči
  Autor: Shutterstock.com

  Pokud zakládáte záhon, výběr vhodného místa je trochu úkol hodný chytré horákyně. Místo by mělo být vzdušné, ale ne ohroženo větrem. Pokud máte zahradu na otevřeném místě a hodně na ni fouká vítr, můžete si pomoci vysázením nějakých větrolamů. Poslouží tak menší živé ploty nebo i zástěny z proutí. Určitě volte místo, které není celý den ve stínu.

 • 2.

  Kvalitní půda

  Evropská komise nařizuje u 10 druhů ovoce a zeleniny zvláštní obchodní normy. Dříve jich bývalo šestatřicet včetně požadavků na "křivé" okurky a banány.
  Autor: www.profimedia.cz

  Půda vhodná pro pěstování zeleniny je hlinitopísčitá půda. Taková obsahuje přibližně polovinu písčitého podílu, nejvýše 30 % hlinité složky a nejméně 20 % jílu. Jenže jak to poznat? Jednoduše: udělejte si takzvaný sedimentační test. Vezměte si užší sklenici a dejte do ní trochu vaší půdy, ideálně z hloubky nejméně 20 centimetrů. Zalijte vodou, pořádně protřepejte a nechte 12 hodin odstát.

  Nejdříve se usadí písčité částice, ty jsou nejtěžší. Pak následuje jíl a nejvýše je hlína. Úplně nahoře zůstává humus, který někdy plave i na hladině. Tak přesně poznáte, v jakém poměru jsou jednotlivé složky ve vaší půdě zastoupeny.

  Půdu pak můžete podle potřeby upravit: příliš těžkou zlehčit pískem a rašelinou, do příliš lehké naopak přidat půdu jílovitějšího charakteru nebo piliny. Obsah humusu zvýšíte přimícháním kompostu.

 • 3.

  Kterou zeleninu k sobě?

  ...
  Autor: Shutterstock

  Některé druhy rostlin si více rozumějí s určitými druhy – a naopak. Rajčata budou lépe prospívat vedle celeru nebo špenátu, okurkám se bude dařit v sousedství hrachu, fazolí nebo salátu. Salát naopak nemusí sousedství celeru a petržele, jahody ocení blízkost cibule a česneku. Kedlubny si rozumějí se saláty a další listovou zeleninou.

 • 4.

  Setí a sázení

  ...
  Autor: Shutterstock.com
  Než zeleninu zasadíte, záhony pořádně zryjte. Pozor – cibule a česnek nesnášejí čerstvě vyhnojenou půdu. Zeleninu můžete pěstovat v menších čtvercových záhonech nebo v řádcích, mezi kterými je větší prostor. Důležité je, abyste se k zelenině dobře dostali a abyste cestičky mohli pořádně odplevelovat.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy