Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

4 tipy pro úrodu zeleniny: Do jaké půdy ji zasadit a jaké druhy si rozumějí?

/
 • Na venkovní záhony už můžete dát odolnější druhy zeleniny.
  Na venkovní záhony už můžete dát odolnější druhy zeleniny. (Shutterstock.com)
  26. dubna 2016 ● 06:00

  Duben je pravý čas na sázení zeleniny. Doma vypěstovaná zelenina je zdravější než ta ze supermarketů a levnější než ta z farmářských trhů. Sejte a sázejte karotku, ředkvičky, salát, kedlubny a další. Kterým rostlinám například svědčí být vedle sebe?

 • 1.

  Umístění záhonu

  Jarní zahrada potřebuje svou péči

  Pokud zakládáte záhon, výběr vhodného místa je trochu úkol hodný chytré horákyně. Místo by mělo být vzdušné, ale ne ohroženo větrem. Pokud máte zahradu na otevřeném místě a hodně na ni fouká vítr, můžete si pomoci vysázením nějakých větrolamů. Poslouží tak menší živé ploty nebo i zástěny z proutí. Určitě volte místo, které není celý den ve stínu.

 • 2.

  Kvalitní půda

  Evropská komise nařizuje u 10 druhů ovoce a zeleniny zvláštní obchodní normy. Dříve jich bývalo šestatřicet včetně požadavků na "křivé" okurky a banány.

  Půda vhodná pro pěstování zeleniny je hlinitopísčitá půda. Taková obsahuje přibližně polovinu písčitého podílu, nejvýše 30 % hlinité složky a nejméně 20 % jílu. Jenže jak to poznat? Jednoduše: udělejte si takzvaný sedimentační test. Vezměte si užší sklenici a dejte do ní trochu vaší půdy, ideálně z hloubky nejméně 20 centimetrů. Zalijte vodou, pořádně protřepejte a nechte 12 hodin odstát.

  Nejdříve se usadí písčité částice, ty jsou nejtěžší. Pak následuje jíl a nejvýše je hlína. Úplně nahoře zůstává humus, který někdy plave i na hladině. Tak přesně poznáte, v jakém poměru jsou jednotlivé složky ve vaší půdě zastoupeny.

  Půdu pak můžete podle potřeby upravit: příliš těžkou zlehčit pískem a rašelinou, do příliš lehké naopak přidat půdu jílovitějšího charakteru nebo piliny. Obsah humusu zvýšíte přimícháním kompostu.

 • 3.

  Kterou zeleninu k sobě?

  ...

  Některé druhy rostlin si více rozumějí s určitými druhy – a naopak. Rajčata budou lépe prospívat vedle celeru nebo špenátu, okurkám se bude dařit v sousedství hrachu, fazolí nebo salátu. Salát naopak nemusí sousedství celeru a petržele, jahody ocení blízkost cibule a česneku. Kedlubny si rozumějí se saláty a další listovou zeleninou.

 • 4.

  Setí a sázení

  ...
  Než zeleninu zasadíte, záhony pořádně zryjte. Pozor – cibule a česnek nesnášejí čerstvě vyhnojenou půdu. Zeleninu můžete pěstovat v menších čtvercových záhonech nebo v řádcích, mezi kterými je větší prostor. Důležité je, abyste se k zelenině dobře dostali a abyste cestičky mohli pořádně odplevelovat.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy