Největší chyby při pěstování orchidejí: Jak poznat, že mají málo vody nebo moc soli?
-
Stačí mít květinu blízko košíku s ovocem a květy opadají.
Zažili jsme to mnozí: z obchodu jsme si přinesli nádhernou orchidej, ale po nějakém čase zašla. A tak nezbylo než si pořídit novou a tak pořád dokola. Co za tím vězí nejčastěji?
- 1.
Málo vzduchu
OrchidejAutor: Shutterstock.comPoznáte to podle toho, že ochabují listy a kořeny začnou směřovat z květináče ven.
Stává se to hlavně u rodu Phalaenopsis a Dendrobium. V přírodě rostou tyto rostliny na kůře stromů, a kořeny tak mají spoustu vzduchu.
Správný substrát je z velkých kusů, aby mezi nimi mohl proudit vzduch. Ale kůra se časem rozpadne a rostlina se doslova udusí. Můžete zkusit rychle rostlinu přesadit. - 2.
Hodně soli
OrchidejAutor: Shutterstock.comVoda z vodovodu je tvrdá a obsahuje hodně solí. Když s ní zaléváte, tak se voda odpaří, ale soli zůstanou.
Začnou se srážet nejen na substrátu, ale i na kořenech. Vodní kámen je obalí. Ideální je používat měkkou vodu, nejlépe dešťovou. Když ji nemáte, trochu pomůže vodu převařit. Tím se část vodního kamene vysráží. Nebo míchejte vodu z kohoutku s destilovanou v poměru 2:1. - 3.
Špatné rosení
Květiny jsou krásnou dekorací do bytu.Autor: Profimedia.czOrchideje sice potřebují vlhký vzduch, jak to mají ve volné přírodě, ale tam je i vítr, takže rychle oschnou. Když je u orchidejí v bytě na listech voda moc dlouho, může to zapříčinit rozvoj houbových chorob. Pokud chcete zvýšit vlhkost dlouhodobě, tak jsou dobrým řešením odpařovač, velká miska s vodou nebo fontánka.
- 4.
Průvan
Phalaenopsis potřebuje světlé stanoviště u okna, ale nesmí na něj táhnout, ani by se neměl se okna dotýkat, jinak mu opadají květy.Autor: Shutterstock.comOrchideje potřebují zajistit pohyb vzduchu. Ale pozor – když na teplomilnou rostlinu v zimě otevřete okno, může ji to zabít. Proto si někteří pěstitelé pořizují malé větráčky z počítačů. A když dáte v dobré víře orchideje do skvěle utěsněného moderního skleníku, kde je optimální vlhkost, ale netáhne tam, tak vám shnijí. Kupodivu nejlepší jsou staré klasické skleníky ze skla a dřevěných rámů, které netěsní.
Zajímá vás, jak orchideje správně vybrat a koupit? Jak je přesazovat? Všechny tyto informace a mnohé další najdete ve speciální příloze Orchideje od A do Z aktuálního čísla časopisu Blesk Hobby.
Orchideje Hobby leden 2016Autor: red