„Výhodou tohoto prostoru o 13 m čtverečních jsou vysoké stropy - okolo 3,50 m,“ upřesňuje Zuzana dispozici místnosti. Halu zkrášluje obloukovitá klenba, kterou bychom chtěli alespoň v částech zachovat. Chceme ale, aby plnila jak úložnou funkci, tak sloužila i jako pokoj pro hosty. Myslím si, že celková proměna bude oříškem, je to velmi členitý prostor,“ tuší správně čtenářka. Ale náš tým architektů, spolupacujících také na projektu Umíme udělat domov. si s úkolem sice netradičně, ale přece jen poradil.
Ustlat si na chodbě? Půjde to!
Jedním z požadavků majitelky bylo zakomponovat do haly i místo na odpočinek a přespání, pokud se návštěva nebo přátelé rozhodnou zůstat na noc. V prostoru, kde se potkává sedm dveří a je zde velký pohyb, bylo nutno navrhnout skutečně promyšlené řešení. Klíčovou se stala výška stropu - až tři a půl metru.
V tomto případě by musela být v podlaze umístěna vodící lišta, po které by se žebřík pohyboval. Zvlášť bychom doporučili využít tzv. frézovanou lištu, která nevystupuje z podlahy - tedy nepřekáží při chůzi, a nemůžete o ni tedy v žádném případě zakopnout a poranit se.
Skříň jsme dali pod postel
Prostor pod nově vzniklým spacím patrem přímo vybízel k tomu, abychom jej zajímavým způsobem využili. A protože dalším přáním majitelky bytu bylo zakomponování úložného prostoru, umístili jsme zde skříň s posuvnými dveřmi, tzv. roldor, který ušetří volný prostor. Pohledovou stranu tvoří zrcadlová plocha, jenž slouží také jako prvek opticky zvětšující a prosvětlující halu. A protože skříněk není nikdy dost, jednu menší – plnící funkci botníku, jsme umístili ke vstupním dveřím.
Barevný koncert
Jednoznačnou designovou delikatesou se stala kombinace barevných odstínů barev, které architekti do vstupní haly navrhli. Bílé plochy (dveře se zárubněmi, zdi a jemné detaily na nábytku a dekoraci) skvěle kontrastují se světle hnědou podlahou a povrchem skříněk v materiálu přírodní dýha bělený dub.
TIP architektů
Pokud by si majitelé přáli jiný způsob, jak vyřešit prostor pro odpočinek, bylo by možné zabudovat do haly také skříň s vyklápěcí postelí. Spací patro je však z našeho pohledu praktičtější, jeho ukotvení ale doporučujeme vždy konzultovat s odborníkem – statikem.
Kdo dnes přestavoval chodbu naší čtenářky?
Proměnu připravil designérský tým archiCENTRUM s r.o. Ing. arch. Vladimír Gašpárek a Ing. arch. Jana Holubová, kteří spolupracují s projektem Umíme udělat domov