Zařizovat prakticky prázdnou místnost je pro každého designéra ideální. Jenže v tomto případě jde o pokojík o rozměrech pouhých 13,1 m2, což omezuje možnosti volby. Na druhou stranu se bytovým policistům Vladimíru Gašpárkovi a Janě Holubové (spolupracují mj. s internetovým projektem Umíme udělat domov) nabídl prostor pro netradiční řešení. Majitelé chtějí totiž zařízení nechat vyrobit truhlářem přímo na míru, tak jak to udělali i v dalších pokojích bytu.

Jak to vidí architekt

Oranžová postel se do dětského pokoje nehodí, tato barva příliš "křičí"
Oranžová postel se do dětského pokoje nehodí, tato barva příliš "křičí"
„Pokoj je v současné době nevhodně zařízený, je to zatím spíše jen noclehárna pro přespávání dítěte. Holčička tady nemá žádný hrací kout ani úložné prostory na oblečení, hračky a podobně,“ hodnotí dosavadní vzhled dětského pokoje Ing. arch. Vladimír Gašpárek. „Rodiče také zvolili nevhodnou barvu i u toho mála, co v pokojíku je, tedy postele. Oranžová je příliš agresivní a do dětského pokoje se vůbec nehodí. Barvy by měly být sice pestré, ale jejich kombinace by neměla křičet, naopak uklidňovat, měly by spolu ladit,“ vysvětluje architekt.

Pokoj pro malou i velkou slečnu

Tým architektů navrhl pokoj tak, aby ho mohla dcerka využívat nejen jako malé dítě, ale také jako dosívající slečna. Tomu odpovídají i zvolené barvy. Pestrobarevné jsou například koberce, svítidla, hodiny nebo povlečení, tedy věci lehce nahraditelné. Jak dále architekt Gašpárek dodává: „Pokoj má jen  13,1 m2, bylo zde proto potřeba dobře rozmístit jednotlivé zóny jak pro spaní, tak hrací kout nebo pracovní koutek.“

Barvy by měly uklidňovat a ladit,“ vysvětluje architekt.
Barvy by měly uklidňovat a ladit,“ vysvětluje architekt.
Autor: Umíme udělat domov.cz

 S malým prostorem si architekti poradili také tak, že do něj umístili vysoké šatní skříně s třemi posuvnými dveřmi, která poskytují dostatek úložných prostor. Dvoje dveře jsou navíc se zrcadlem, které také prostor opticky zvětšuje. Na přání majitelů byla do pokoje navržena postel o šířce 1,2 m a délce 2 m. I do ní byly zabudovány úložné prostory.

Nejdříve hrací kout, pak houpačka

Až holčička povyroste, nahradí hrací koutek prostor pro houpačku
Až holčička povyroste, nahradí hrací koutek prostor pro houpačku
Rodiče si také do pokoje své dcery přáli zavěšené houpací křeslo. „To jsme umístili nad hrací koutek – když bude holčička malá, bude prostor s hracím koutkem bez houpačky, jakmile dcera povyroste a kout nebude potřebovat, bude v těchto místech houpačka, která poslouží k odpočinku například při čtení – v dosahu houpačky jsme umístili houpačky s knížkami,“ dodává k zařízení dětského pokoje Vladimír Gašpárek.

Při zařizování nového interiéru byly použity dveře od firmy Sapeli, model Elegant 10, v dýze polenská švestka. V případě stínění oken se majitelé bytu mohou rozhodnout mezi dvěma návrhy - žlutými roletami, nebo závěsy téže barvy.  

Tým bytové policie, který dnes navrhoval pokojík:

Dnes nasadil Blesk.c do akce designérský tým archiCENTRUM s r.o. ve složení  ing. arch. Vladimír Gašpárek a ing. arch. Jana Holubová.
Logo umíme udělat domov
Ti mimo jiné také spolupracují s projektem Umíme udělat domov (www.umimeudelatdomov.cz).

Fotogalerie
9 fotografií