„Již delší dobu se snažím upravit a lépe využít prostor místnosti, ale nevím si rady, jakým způsobem by to bylo nejvhodnější. Ve volném poli působnosti mě omezují troje dveře, přičemž dvoje z nich musí být naproti sobě, dále nemohu změnit 195 cm široké okno,“ píše čtenářka.

Jak to vidí bytová policie: Hned tři hrubé chyby!

Skříňky brání volnému průchodu pokojem
Skříňky brání volnému průchodu pokojem
Autor: Umíme udělat domov.cz
Když se náš tým bytových architektů Vladimír Gašpárek Jana Holubová (spolupracují také s projektem Umíme udělat domov.cz) podívali na fotky ložnice, vyděsili se. Našli v ní hned tři hrubé chyby!

1) Troje dveře do jedné místnosti postrádají sebemenší význam.

2) Umístění otopného tělesa před dveře je nepochopitelné, dveře tak ztrácí svůj účel.  Je to špatně i z hlediska cirkulace vzduch.

3) Skříňka s poličkami, která je hned pod oknem, brání v průchodu místností a tím vytváří prostorovou bariéru. Protože jsou v tak malé místnosti využívány dvoje dveře, průchod mezi nimi nesmí být ničím rušen.

Všechno se dá napravit, majitelka se bude divit

Ložnice je velmi malá, má cca 8 m2. Na přání majitelky jsme edy umístili do pokoje jen jednolůžkovou postel s úložným prostorem, vedle které je místo pro malý noční stolek. Dveře byly navrženy značky Sapeli, model Akord 10, s povrchovou úpravou „polenská švestka“. Stejný materiál byl pak také použit u nábytku. Ocelové zárubně jsme nahradili dřevěnými obložkovými.

Nevzhledné dveře jsme nahradili modelem od Sapeli, kovové zárubně dostaly dřevěné obložky
Nevzhledné dveře jsme nahradili modelem od Sapeli, kovové zárubně dostaly dřevěné obložky
Autor: Umíme udělat domov.cz
Zcela zbytečné třetí dveře jsme ukryli s pomocí sádrokartonového systému. V místnosti tedy zůstaly dvoje dveře naproti sobě, u dveří u nové postele ale bylo nutné otočit jejich otevírání. Původní podlaha byla nahrazena novou v materiálu světlého buku.

Našlo se i místo na pracovní kout i rotoped

 Majitelka si také přála vytvořit pracovní prostor. Navrhli jsme tedy stůl umístněný nad radiátorem, proto bylo nutné do něj zabudovat větrací mřížku,

Zbytečné dveře jsme"Zazdili" sádrokartonovým systémem, ukryt je i radiátor
Zbytečné dveře jsme"Zazdili" sádrokartonovým systémem, ukryt je i radiátor
Autor: Umíme udělat domov.cz

aby z ní mohlo sálat teplo a nedrželo se pod stolem. Nad pracovním stolem je polička se skříňkou, která byla protažena až nad postel. 

Do ložnice jsme umístili jednu šatní skříň 1 metr dlouhou o šířce 45 cm, vysokou až ke stropu. Jako dveře skříně byly zvolena zrcadla pro optické zvětšení prostoru v místnosti. Vedle skříně tak vzniklo místo pro postavení požadovaného rotopedu.

A ještě barevné kombinace...

Majitelka bohužel neurčila barvy, které by ráda v ložnici zvolila. Protože

Tapety na stěncáh ladí svým vlnkovým vzorem se závěsy
Tapety na stěncáh ladí svým vlnkovým vzorem se závěsy
Autor: Umíme udělat domov.cz
neuvedla ani svůj věk, navrhli jsme univerzální kombinaci teplých zemitých barev. Záclona byla vybrána béžová s liniovým vzorem, stejný vzor byl pak použit i na tapetách. Podélný liniový vzor pokoj také opticky rozšířil.

Pro osvětlení jsme použili jedno stropní svítidlo a lampy na nočním stolku. V případě zájmu mohou být další světla zapuštěna i do desky nad pracovním stolem.

 Kdo dnes připravil proměnu ložnice?

Proměnu připravil designérský tým archiCENTRUM s r.o. Ing. arch. Vladimír Gašpárek a Ing. arch. Jana Holubová,
Logo umíme udělat domov
kteří také spolupracují s nekomernčním intrenetovým projektem Umíme udělat domov (www.umimeudelatdomov.cz ).

 

Fotogalerie
8 fotografií