Snad u každého domu se pro něj najde místo, aby se auto mohlo schovat před letní bouřkou nebo krupobitím a v zimě třeba před hromadou sněhu. Další přednosti? Lak na karoserii stárne pomaleji, protože na něj nepůsobí UV záření, vůz díky cirkulaci vzduchu rychleji oschne, takže nebude tolik rezavět, a v zimě neutrpí tepelný šok, na rozdíl od plechových kolegů z vyhřátých garáží.
Než začnete stavět
Na pozemku si vyberte dostatečně velký prostor a rozmyslete si, zda pod přístřeškem schováte jeden nebo dva automobily. V prvním případě postačí rozměry 500 x 300 cm, ve druhém počítejte s šířkou zhruba 550 cm a výškou asi 280 cm. Vždy si raději změřte auto, aby se vám mezi sloupy vešlo.
Stavbu však můžete využít i k uskladnění dalších věcí (ideální je připojit k přístřešku menší kůlnu nebo dílnu), například kol, zahradní techniky a nástrojů, sportovních potřeb. Také musíte předem zpevnit podklad (beton, kamínky, zámková dlažba).
Přístřešek na auto 3 x 5 m s s krytinou z imitace břidlice vás vyjde zhruba na 30 000 Kč.
Jak na to:
1.Kotvení ve tvaru písmene H zarovnejte a zabetonujte podle základového plánu.
2. S pomocí vodováhy srovnejte sloupy a přišroubujte je k ukotvení.
3. Střešní nosníky volně nasuňte na čepy ukotvených základových sloupů.
4. Vložte výztužné pásy a hřebíky je přichyťte k nosníkům a sloupům. Kleštiny střechy (trám držící štít střechy) zarovnejte a sešroubujte podle plánu, kolmé sloupy pod hřebenovou vaznicí spojte dvojitou kleštinou.
5. Dokončete střechu osazením krokví a výztuží a namontujte desky střechy (na krokvích je sešroubujte).
6. Přišroubujte obložení stěn, případně ošetřete dřevo ochranným nátěrem.
7. Boční stěny oceníte hlavně na podzim a v zimě, kdy do přístřešku nefouká.