I z malého bytu lze vytvořit praktický a pohodlný interiér. Stačí se od začátku jeho zařizování držet pěti pravidel. Ukážeme vám, jak na to a uvidíte, že ušetřit místo a ještě k tomu prostor opticky zvětšit, není taková věda. Pak si totiž i malý interiér zamilujete a naučíte jej využívat ve svůj prospěch. Už jen tím, že neztratíte čas dlouhým uklízením…
Rada číslo 1: Pevné prvky mají první slovo
Začněte tím, že si vyjasníte základní prvky, jako je podlaha, dveře, schodiště, kuchyňská linka a pevná dispozice koupelny. Na podlaze dejte přednost jednolitému dekoru stejnému ve všech místnostech. Výrazné vzory naopak malému bytu neprospějí.
Dobře uděláte, pokud zvolíte jiný odstín stěn než ten, který bude na podlaze. Rovnoběžné pruhy na podlaze místnost opticky prodlouží, šikmé zase rozšíří. Výklenky v prostoru jsou v tuto chvíli vaším nepřítelem a místo nich se soustřeďte na účelové oddělení místností pro zachování soukromí.
Rada číslo 2: dveře nepotřebují prostor
Právě u dveří lze tedy uštřit znatelný prostor. „V případě sousedních pokojů nebo chodby je velmi praktickým řešením dvojité pouzdro typu Unibox, které schová dvě křídla vedlejších pokojů pohybující se nezávisle na sobě. Jedná se zároveň o velmi designovou variantu, která prostoru odlehčí,“ radí Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P.
Pokud vyhledáváte originální řešení, poohlédněte se po lamelových dveřích, které mohou dnes působit tak trochu retro. Jistě si je pamatujete jako typické vybavení interiérů za minulého režimu. Dnes ale jejich provedení působí stylově.
Rada číslo 3: Sklo přivede hodně světla
Když se budete řídit podle pravidla, že do malého prostoru je třeba pustit co nejvíce světla, efekt se určitě dostaví. Jedním z materiálů, které vám v tom pomůže, je rozhodně sklo. To prostor opticky odlehčí, provzdušní a nebude jej zbytečně ohraničovat nebo členit. A právě tuto výhodu skla můžete uplatnit třeba při výběru dveřního křídla.
Dalšími skleněnými doplňky může být jídelní nebo konferenční stolek nebo prosklené skříňky. Zrcadlo namísto jednoho obrazu také udělá své a určitě jeho efekt podpoří světlé a lesklé povrchy nábytku. Například malému kuchyňskému koutu bude slušet bílá, smetanová, vanilková nebo odstín bílé kávy.
Co se týče osvětlení, centrální svítidlo vám pomůže opticky zvýšit strop, prostornější dojem zase budí rozmanité světelné stupně a body nebo plochy. Nepřímé osvětlení polic, dvířek nábytku nebo stěn propůjčí místnosti optickou hloubku a bude příjemné. Na světelný zdroj nezapomeňte ani v zákoutích, které potřebují rozzářit, aby nepůsobily ponuře.
Rada číslo 4: Udělejte si jasno v barvách
Rada číslo 5: Pomůže i nábytek na míru
Jednotlivé kusy nábytku do malometrážního bytu by měly být vyrobené na míru, abyste maximálně využili prostor. Ideální jsou vestavěné úložné systémy, které lze umístit od podlahy až ke stropu do každé niky a šikminy. Bydlení vám ulehčí také mobilní či multifunkční kusy nábytku jako například pojízdné odkládací stolky, stolky skládací do sebe nebo skládací židle či jídelní stůl.
V garsoniéře využijete patrovou postel, pod kterou umístíme např. pracovní stůl, úložné skříně či police. Stojí za to také zvážit rozkládací pohovku, která může spolu s kvalitní matrací sloužit i jako postel.
POZOR: Každé úterý bezplatná poradna pro čtenáře Blesk.cz!
Bydlíte také v panelákovém bytě a chcete poradit, jak ho vylepšit? Každé úterý je čtenářům Blesk.cz online k zdarma dispozici tým renomovaných designérů, spolupracujících na projektu Umíme udělat domov.cz!