Projekt této rekonstrukce počítal s realizací kompletní vestavby včetně izolace prakticky ze všech stran tak, aby byla dostačující a odpovídala drsným klimatickým podmínkám podhůří. Investor hledal řešení, které by se dalo realizovat částečně svépomocí, rychle, za rozumnou cenu a takovým způsobem, aby byla zaručena dostatečná kvalita rekonstrukce a nepřinesla v budoucnu žádné komplikace nebo nutnosti oprav.

Autor: CIUR a.s.

Systém COMPRI®

V tomto kontextu se ukázalo, že ideálním řešením bude využití suchých stavebních procesů, to znamenalo dřeva (OSB desky a latě) a sádrokartonu. Otázkou byla kvalitní izolace, která by dokázala vytvořit v zimě i v létě příjemnou pohodu, a rovněž i akustické hledisko, neboť uživatel budoucího bytu nechtěl být rušen provozem garáže. Výsledkem hledání té nejlepší varianty izolace se stal systém COMPRI®, který umí poskládat funkční skladbu všech potřebných materiálů tak, aby byla dosažena ona požadovaná klimatická pohoda. Základem se stala foukaná celulózová izolace Climatizer Plus®, která vyniká nejen svými izolačními schopnostmi, ale velkou měrnou tepelnou kapacitou (Cd = 1919 až 2142 J/kg.K), navíc dokáže nabídnout dostatečný fázový posun teplot, takže izoluje bez problémů v zimě i v létě. Dodejme, že velkou výhodou Climatizeru Plus® je rovněž nízká tepelná vodivost (0,038 W/m.K při nízké objemové hmotnosti okolo 30 až 40 kg/m3). Climatizer Plus® má unikátní schopnost vyrovnat se a rychle se zbavit vlhkosti, velmi dobře přilne ke všem detailům, takže maximálním způsobem snižuje riziko tepelných mostů a spárového proudění vzduchu. Nezanedbatelné jsou i protipožární vlastnosti.

Autor: CIUR a.s.

Pomocí expanderů Hufer (nastavitelných trámů) byly vytvořeny potřebné izolační prostory, do kterých byla foukaná tepelná izolace Climatizer Plus® aplikována. Aby však byla splněna funkce difúzně propustného prostoru, byla ve skladbě izolace použita systémová parobrzdná folie INTELLO Plus německé firmy pro clima® společně s pásky Tescon Vana, které posloužily k vytvoření neprodyšných spojů. Podlaha byla „zafoukaná“ do výše 35 cm, zatímco na šikminy a strop byla aplikována 30 cm vrstva Climatizeru Plus®. U svislých stěn byla vytvořena skladba: stěna, izolace, vzduchová mezera pro odvětrávání a štít.

Autor: CIUR a.s.

Věděl jsem, že pokud má být moje představa stoprocentně naplněna, musí všechny části systému k sobě pasovat. Proto jsem nechtěl šetřit tam, kde by to bylo kontraproduktivní, a tak jsem volil vždy tu lepší variantu“, vysvětluje svůj postoj majitel. „Než jsem se definitivně rozhodl, byl jsem se podívat i v jiných takto izolovaných domech, navíc jako milovníkovi přírodních materiálů mne ovlivnily právě vlastnosti Climatizeru“. Za zmínku stojí, že v návrhu řešení rekonstrukce bylo nutné počítat s tím, že se jedná o starý dům, který tak jako tak bojoval s vlhkostí, takže proto bylo nezbytné, aby prostor dýchal, aby se nepotil, a aby se veškerá vlhkost odváděla ven. V některých místech byl proto navíc použit materiál Climastyren®, který je primárně vhodný pro izolaci vlhkých prostor. Celá investice do bytu 2+1 o výměře cca 70 m2 se vešla do částky 400 tisíc korun a trvala necelé 4 měsíce.

Autor: CIUR a.s.

Každý detail byl důležitý

Vlastní zateplení (zafoukání) bytu trvalo 1,5 dne a proces byl kontrolován termokamerou, která odhalovala drobné problémy v detailech, například u oken, kde se stýkaly tři roviny, jež byly však následně velmi rychle vyřešeny. Takových detailů však bylo málo, protože Climatizer Plus® si našel cestu do každé sebemenší dutiny. „Líbí se mi, jak tento systém reaguje na vnější podmínky. I v těch největších letních vedrech jsme naměřili rozdíl teplot až 6 °C. Podobně je to s vlhkostí, přestože zatím topím kamny na dřevo a měl jsem spíše obavy z toho, jak vytvořené teplo zregulovat,“ vysvětluje majitel po roční zkušenosti. K příjemným překvapením patří dosažený akustický komfort. „Když sestra dole v garáži startuje vůz, vůbec o tom nevím“.

Autor: CIUR a.s.

Byt je navržen tak, aby mohl být v budoucnu rozšířen o další místnost, konkrétně kuchyňský kout s jídelním koutem. To bude představovat, že v jedné ze současných stěn se vyřízne potřebný otvor, Climatizer se vyluxuje, aby se mohl následně použít, a nic nebude bránit jednoduché realizaci další etapy přestavby.

Autor: CIUR a.s.

Zateplení provedla aplikační firma Luboše Komárka z Liberce. Materiály jako Climatizer Plus®, expandéry Hufer®, Climastyren®, pro clima® folie a pásky dodala firma CIUR a.s. v rámci skladebního systému izolací COMPRI®, který nabízí ucelená řešení pro kompletní nebo částečnou tepelnou izolaci všech typů budov, jakož i dosažení akustického komfortu. COMPRI® je synonymem pro přirozeně zdravé bydlení a nízké náklady na vytápění. Vyrábí a dodává firma CIUR a.s. již od roku 1991.

Další informace naleznete na www.compri-izolace.cz nebo také na www.ciur.cz