Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 21°C

Pokojové rostliny zbaví vaši domácnost nebezpečných jedů: Které si pořídit?

/
 • Rostliny okysličují vzduch a čistí ho od jedů
  Rostliny okysličují vzduch a čistí ho od jedů (Shutterstock.com)
  19. února 2016 ● 06:00

  Pokojové rostliny jsou nejen krásnou dekorací, ale mají také vliv na kvalitu vzduchu, a tím i na zdraví všech, kteří v domácnosti žijí. Vzduch okysličují a dokážou ho i zbavit různých jedů, kterých je v současné době ve znečištěném ovzduší kolem nás víc a víc. Které rostliny nás zbaví toxinů a škodlivin?

 • 1.

  Jaké jedy nás obklopují

  Naše domácnost je toxinů a škodlivin plná. Barvy, plastové výrobky, čistidla, různá lepidla, nábytek z dřevotřísky, ale i závěsy nebo cigaretový kouř, to vše je v naší domácnosti zdrojem škodlivých látek. Ty kolem nás poletují vzduchem a mohou vyvolat zdravotní problémy. Nebezpečný je například formaldehyd obsažený v papírových nebo voskovaných sáčcích, v lepidlech, barvách nebo nábytku. Ten dráždí sliznice, způsobuje dýchací problémy a astma. Umělé hmoty, guma, čisticí prostředky, cigaretový kouř nebo nátěry obsahují mimo jiné benzen, který může působit bolesti hlavy, může oslabovat imunitní systém, dráždit oči a ve vyšší míře může být i rakovinotvorný. Nevolnost a třes způsobuje i trichlorethylen obsažený v lacích a barvách, k dalším škodlivinám patří xylen nebo čpavek. A které květiny nám s těmito jedy pomohou?
 • 2.

  Lopatkovec (Spathiphyllum)

  LJukaopatkovec
  Autor: reprofoto INT

  Lopatkovec je opravdová domácí čistička vzduchu. Daří se mu i na stinném místě, potřebuje vlhkou půdu, snadno kvete. Pro alergiky pozor – vyprodukuje poměrně velké množství pylu. Vaši domácnost zbaví všech výše uvedených škodlivin.

 • 3.

  Chryzantéma (Chrysanthemum morifolium)

  Chryzantémy mají krásně syté barvy, které rozzáří každý balkón.
  Autor: Profimedia.cz
  Doma můžete pěstovat i drobnější odrůdy chryzantém, například listopadku zahradní (chrysanthemum morifolium). Bude se jim dařit dobře na světlejších místech a při pravidelné zálivce. Vaši domácnost zbaví také všech výše uvedených škodlivin, od formaldehydu přes benzen, trichlorethylen až po čpavek a xylen.
 • 4.

  Dracena (Dracaena marginata)

  Dracéna
  Autor: reprofoto INT

  Dračinec, neboli dracena, vyžaduje světlé stanoviště a pokojovou teplotu kolem 20 stupňů. Snese i méně světla, nebo naopak slunce, důležité je neměnit stanoviště. Může dorůst až dva metry vysoko. Působí jako filtr proti formaldehydu, benzenu, trichlorethylenu a xylenu.

 • 5.

  Datlová palma (Phoenix roebelenii)

  Phoenix roebelenii
  Autor: Shutterstock.com

  Potřebuje hodně světla, raději rozptýleného. V letních měsících hodně zálivky, v zimě méně, určitě ale nesnese suchý vzduch. Za to vás odmění tím, že vaši domácnost bude zbavovat formaldehydu, xylenu a trichlorethylenu.

 • 6.

  Břečťan popínavý (Hedera helix)

  629773:gallery:true:true

  Břečťan vyžaduje rozptýlené světlo. Čím je zelenější, tím chladnější místo a méně světla potřebuje. Ve vaší domácnosti vychytá formaldehyd, benzen, trichlorethylen a xylen.

 • 7.

  Tchynin jazyk (Sansevieria trifasciata)

  Tchýnin jazyk
  Autor: internet

  Stejné jedy jako břečťan dokáže výborně vychytat i tchynin jazyk. Navíc je to rostlina nenáročná na pěstování a v podstatě nezahubitelná. Nemusíte ji moc zalévat, v zimě minimálně.

 • 8.

  Anturie (Anthurium andreanum)

  Anturie
  Autor: Shutterstock.com

  Anturie je na pěstování náročnější než třeba tchynin jazyk. Potřebuje světlejší stanoviště bez přímého slunce a nemá ráda studenou zálivku. Za to vás zbaví čpavku, formaldehydu a xylenu.

Přidat názor
Počet komentářů: 1

honza46:  Dracena a tchýnin jazyk jsou jedovat´é nedoporučují se do ložnice, takžue o článku kdost pochybuji.

(06. 03. 2016 12:24)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy