Nové prádlo z obchodu před nošením vyperte! Je plné chemie a špíny
-
Nové oblečení z obchodu před nošením vyperte
Víte, že nové oblečení by se bez vyprání vůbec nemělo dotknout vašeho těla? Nové textilie jsou plné chemických látek, které vám mohou na kůži způsobit podráždění, svědění a alergii. A to jak oblečení, tak ložní prádlo a ručníky. Nové prádlo z obchodu neznamená, že je čisté. Kabát nebo sako za vyprání nestojí, ale všechno, co se přímo dotkne vaší pokožky, už ano. V první linii stojí spodní prádlo.
- 1.
Spodní prádlo
...Autor: Shutterstock.comZnačkové i z tržnice... Všechno prádlo leželo ve skladech, kde čekalo na distribuci. A aby přežilo bez poskvrny, stálo to nemálo chemických prostředků. Formaldehydy proti plísni, insekticidy proti hmyzu, chemikálie proti vlhnutí, odbarvovače nebo škodlivá azobarviva. To všechno si přilepíte na holou kůži, pokud nové prádlo nevyperete. K přípravě a zpracování textilu se používá více než 700 různých chemikálií. Vznikají tak nejen zdravotní rizika pro člověka, který oblečení nosí, ale i nepříznivé dopady na životní prostředí.
- 2.
Nové povlečení
ložniceAutor: Shutterstock.comRadujete se z nového ložního prádla? Než ho natáhnete na peřiny, nezapomeňte ho vyprat. Není to kvůli vůni aviváže, ale kvůli zdraví. Na novém ložním prádle se totiž mohou objevit přebytky barvy, která byla nanesena při potisku. Povlečení kvůli tomu může působit naškrobeně a nepříjemně. Svou měkkost totiž získává až po prvním vyprání. Správně se pere tak, že ho obrátíte naruby a vyperete na 60 °C. Můžete použít aviváž i nemusíte. Toto pravidlo se netýká jen klasického bavlněného prádla, ale také saténového, damaškového, flanelového, krepového nebo krepově saténového. Povlečení se vyrábí z různých druhů materiálů a k některým je nutné přistupovat citlivěji.
- 3.
Ty šaty už někdo nosil
Zkušební kabinkyAutor: ShutterstockZkušební kabinky jsou rejdištěm všech možných bakterií, plísní, a dokonce i hmyzu. Další nebezpečí pak číhá přímo v obchodech. Vši a moli jsou tím nejobvyklejším druhem, ale může být i hůř. Mohou se tak přenášet i různé infekční nemoci. Nikdy nevíte, kdo byl v kabince před vámi ani kdo už měl na sobě oblečení, které jste si přinesli domů. V době výprodejů je to nejhorší. Zbylé zboží se vozí od čerta k ďáblu kolem celého světa.
- 4.
Jak prát
šatní skříňAutor: Shutterstock.com