Nejoblíbenější a také nejvíce prodávané jsou jedličky, jelikož voní, mají sytě zelenou barvu a na rozdíl od smrků, které jsou sice nejlevnější, ale také velmi pichlavé a rychle opadají, dlouho vydrží. Pokud toužíte po velkém vánočním stromečku, jedličky se prodávají až do velikosti 4 metrů.

Svůj stromeček si můžete zakoupit již koncem listopadu, v předstihu ho však kupujte pouze, pokud ho můžete uskladnit v chladné místnosti. V opačném případě si pro něj zajděte těsně před Vánoci. Jaké druhy vánočních stromečků na trhu naleznete a na kolik vás vyjdou?

Smrk Pichlavý

Smrk pichlavý někdy potkáte také pod názvem smrk stříbrný. Má velmi krátké a husté větve a především širokou barevnou škálu jehličí – od tmavě zelené až po stříbrnou s modrými odlesky. Jehličky jsou velmi tuhé, pichlavé a aromatické.  Příliš neopadává. Metrový stromek začíná zhruba na 350 korunách.

Jaký koupit stojan na vánoční stromek, aby se nenakláněl a nepadal, se dočtete ZDE >>>

Smrk Ztepilý

Okrasný strom, který se pěstuje po celém světě, je u nás stále ještě velmi populární, i když ho už vytlačily jedličky. Barva jehlic se pohybuje v odstínech světle až sytě zelené a jsou značně pichlavé. Jeho největší nevýhodou je, že ve vytápěných domácnostech velmi rychle opadá. Metrový stromek začíná zhruba na 250 korunách.

Borovice černá

Má symetricky rostoucí tvar koruny, zpravidla tmavě zelenou barvu a dlouhé, tuhé a velmi pichlavé jehlice, rostoucí po dvou ve svazečku. V bytech vydrží poměrně dlouho, aniž by opadala. Metrový stromek začíná na 400 korunách.

Jedle Kavkazská

Tento druh stromku je nejpopulárnější také v českých domácnostech, díky svému pravidelnému, kuželovitému vzrůstu a velmi hustými větvemi. Jehlice jsou husté, nepichlavé a tmavě zelené se stříbrnými odlesky. Pokud je rozemnete, ucítíte výraznou vůni. Jedle zpravidla neopadají ani v přetopených místnostech a vypadají velmi hezky. Metrový stromek začíná na 500 korunách.

Stromeček v květináči

Pokud si chcete pořídit vánoční stromek v květináči, je potřeba vybírat opravdu důkladně. Stromek musí být zasazený už koncem léta, aby se hodil k dalšímu pěstování. Stromky sázené narychlo před Vánoci mají totiž zkrácené kořeny a po přesazení neporostou, ale uhynou. Prohlédněte si proto kořeny, které musí být bohatě rozvětvené, jemnější a v celku.

Jak stromek v květináči připravit na pobyt v místnosti se dočtete ZDE >>>

Pamatujte si ale, že i ten nejkrásnější stromeček můžete zkazit nevkusnou výzdobou. Jak by to rozhodně nemělo vypadat, si prohlédněte v naší galerii nejošklivějších vánočních stromečků z celého světa:

Fotogalerie: Nejošklivější vánoční stromečky, jaké jste…
64 fotografií