Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Polojasno 20°C

Úklid na poslední chvíli: Vyhněte se chybám při luxování!

/
 • Úklid
  21. prosince 2017 ● 06:00

  Myslela jste si, že na luxování není nic těžkého? Ale kdeže! Když ovšem dodržíte pravidla, nebudete muset ten otravný přístroj brát do ruky tak často.

 • 1.

  Začněte utíráním

  Dřív, než se pustíte do samotného luxování, je dobré v místnosti utřít prach. Proč to dělat, když se chystáte luxovat? Protože jinak by byla vaše práce k ničemu. A zbavte se prachu úplně všude, protože ve chvíli, kdy byste neutřela prach z nábytku, začal by pokojem vířit a jen, co byste vysavač vypnula, mohla byste se do práce pustit znovu.

 • 2.

  Uvolněte cestu

  Otravné narážení vysavače do židlí, křesel, koše na prádlo… To známe všechny. Když si ale uvolníte cestu dopředu, půjde vám práce mnohem rychleji a hlavně budete mít jistotu, že se zbavíte prachu i v těch nejtemnějších zákoutích domácnosti. Protože – co si budeme povídat – jakmile není na špínu v rohu vidět, míváme pocit, že tam se uklízet nemusí.

 • 3.

  Chyťte ho

  Je jen málo otravnějších věcí než tahat za sebou ten podivný přístroj, který do všeho naráží, jeho šňůra se vám motá pod nohy a všude se zasekává. Jednoduchá rada – zvedněte vysavač do ruky a namísto tahání za sebou ho noste. Kromě úklidu navíc ještě posílíte ruce.

 • 4.

  Správným směrem

  Důležitý je směr, kterým se s vysavačem vydáváte. Většina z nás začíná u dveří, tedy tam, kudy do místnosti vejdeme. Přitom by se správně mělo začínat z druhé strany místnosti a pokračovat směrem ven.

 • 5.

  Zlatá rutina

  Jak luxování co nejvíce zkrátit, abyste jím netrávila mládí? Vysávejte pravidelně. Pak se totiž dostanete do fáze pouhého udržování pořádku. Ideální je dvakrát týdně bez ohledu na to, jestli máte pocit, že to ještě není nutné.

 • 6.

  Seznamte se

  K většině vysavačů patří i různé nastavitelné kartáče, které můžete vyměňovat. Nebojte se ohnout v zádech a nástavce měňte a upravujte podle typu povrchu, který zrovna luxujete. Půjde vám to lépe, a navíc nepřenesete nečistoty z podlahy, které se drží na kartáčích, třeba na gauč.

 • 7.

  Úzce a dlouze

  Žádné zmatené hrkání sem a tam. Aby se vám podařilo vyluxovat skutečně důkladně a nevynechala jste ani kousek, musíte být důsledná. Dělejte dlouhé tahy dopředu a dozadu, které se budou navzájem překrývat, a takto pokračujte přes celou místnost.

 • 8.

  Velké kusy pryč

  Proč byste měla před luxováním projít byt se smetáčkem a lopatkou, když se dá všechno vysát? Protože i když k luxu nemáte úplně milostný vztah, přece jen byste o něj měla pečovat. A větší kusy, které se válejí po zemi, jako jsou listy květin, chipsy nebo hrudky z kočičího záchodu, by mohly přístroj poničit.

 • 9.

  Do poloplna

  Sáček na nečistoty by nikdy neměl být úplně plný. Protože čím méně vysavač čistíte, tím je pomalejší. Ideálně měňte sáčky, případně vysypávejte vnitřek přístroje ve chvíli, kdy je z poloviny až tří čtvrtin plný. Pokud na to budete myslet, nikdy vám nebude chybět rezerva.

Přidat názor
Počet komentářů: 1

jardavozembouch: nechapu to predvanocni uklidove silenstvi. nektere zeny jsou schopne vytahat a vyblejskat vsechno nadobi i to co nepouzivaji, vyprat veskere obleceni, vyluxovat nejlepe petkrat koberce, mit umyta vsechna okna 23.12. a pak padnou vysilenim nastvane ze jim nikdo nepomuze a nikdo to neoceni. uklizi se prubezne, okna umeju zacatkem prosince, povleceni taky nemusim prat 22.12. ale v primerenem predstihu... jak pak mohou byt vanoce svatky pohody a klidu?

(21. 12. 2016 07:07)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy