Kutil neznamená amatér

„Mnozí kutilové a kutilky svým nadšením a kvalitou práce, která je baví, předčí i řemeslníky. Už mnohokrát mi padla brada z toho, jak jsou lidé šikovní a co dokáží vytvořit. Naposled u pána, který ze starých kol s přidáním své šikovnosti a materiálu vyrábí překrásné a hlavně skvěle fungující koloběžky. Jednu jsem si odvezl domů a přetahuje se o ni celá rodina.“ Popisuje svoji nedávnou zkušenost Pavel Zeman, šéfredaktor internetového hobby portálu, který je sám aktivní kutil a jeden z porotců v právě odstartované soutěži Mistr Kutil.

Autor: Hornbach

Základem je materiál

Mnoho výrobců jde kutilům svými produkty naproti. Mnoho lepidel a spárovaček stačí zamíchat s vodou a použít.  U většiny materiálu jsou podrobné návody. Pak už stačí trocha kutilské představivosti a šikovnosti a může se začít. Přetrvávající názor, že jen lidé, kteří bydlí v rodinných domech nebo mají zahradu, jsou kutilové, je mylný. I v paneláku je potřeba vymalovat nebo vyměnit staré jádro za novou koupelnu.

7 fíglů pro kutily

Je mnoho drobných domácích situací, které se dají jednoduchými kutilskými fígly vyřešit, a dá se jim snadno předejít.

1.    Drhnoucí dveře
Jestliže nám dveře drhnou o koberec nebo podlahu a to jenom mírně, postačí do pantů vložit jednu nebo dvě podložky.  V horním falcu dveří by měla být dostatečná vůle, to si ověříme pohmatem při dovírání dveří.

2.    Zkřížené dveře u nábytku
Nedovírají se vám dobře dveře u skříně – nejspíš ji nemáte dobře usazenou na zemi nebo na nožičkách. Korpus nábytku musí být pravoúhlý.  Změřit to můžete pomocí úhelníku nebo metrem. Ten přiložíte ke dvěma sousedním stěnám. Možné je ale také změřit úhlopříčku skříně nebo poličky. Při kolmosti musí být délky u protilehlých úhlopříčných rohů shodné, pokud se liší, seštelujte nožičky nebo vyrovnejte podloží skříňky.

3.    Lepení bez svěrek
Potřebujete při lepení pevně stáhnout židli nebo rozklíženou desku stolu a nemáte doma velké svěrky? Použijte pevný popruhový stahovák s ráčnou. Dejte však pozor na odření materiálu kovovými částmi. Pokud ani popruhový stahovák nemáte, použijte tzv. gumcuk – gumové lano s háčky.

4.    Rychlá renovace dveří
Chcete rychle a levně zrenovovat dveře a bojíte se natírání. Použijte samolepící tapetu. Její aplikace je rychlá a jednoduchá a je možné vybírat z mnoha různých dekorů – imitujících dřevo, pastelových nebo jen barevných či napodobujících kov. Postačí vám nůžky, plastová stěrka a šikovné ruce. Malé bublinky, které mohou vzniknout, lze propíchnout špendlíkem nebo řezákem a vzduch vytlačit stěrkou.

5.    Tipy s papírovou páskou
Potřebujete vrtat do boku skřínky z lamina a vrták vám pořád klouže? Nalepte na místo kousek papírové pásky, po té už vrták neuklouzne a pak ji lehce strhnete bez poškození materiálu. Řežete dřez nebo lamino a bojíte se poškrábání horní strany. Můžete z druhé strany nebo si polepit místo řezu opět papírovou páskou. Ta ochrání desku proti poškrábání a zamezí vytrhávání materiálu od pily na pohledové straně. Při vrtání do hloubky nám zase páska obtočená kolem vrtáku pomůže vytvořit hloubkový doraz.

6.    Místo hřebíku lepidlo
Konec zatloukání hřebíků, použijte moderní montážní lepidla a takzvané „tekuté hřebíky“, což jsou speciální pevně držící lepidla a chemické kotvy.

7.    Netlačte na pilu
Netlačit na pilu je známé rčení. Přeneseně má znamenat, že vše má svoji rychlost a čas. Tlačit na pilu a snažit se něco urychlit by se nám mohlo nevyplatit a to nejenom při samotném řezání. Když budete při opravdovém řezání příliš tlačit na pilu, poškodíte materiál, nebo vám může pila nafackovat -materiál vyplivne a můžete si způsobit úraz.

„Používejte vždy ostré nástroje a nářadí. Práce s nimi je méně namáhavá a výsledek přesnější. Při práci ale používejte i uši“, radí Pavel Zeman, člen poroty v soutěži Mistr kutil, otevřené soutěže pro všechny kutily.

Proč právě uši? To je jednoduché. Nástroje jako pila, fréza nebo úhlová bruska mají při vysokých otáčkách charakteristický zvuk. Jestliže se změní, je nutné nástroj okamžitě vypnout a nářadí i materiál zkontrolovat, předejdete tím možnému úrazu. Nezapomeňte si samozřejmě chránit i zrak při práci s kotoučovou nebo úhlovou bruskou. Vhodnými rukavicemi si chráníte také ruce. Při práci na stolní pile nebo při hoblování je ale není vhodné používat A to proto, aby je nůž nebo pila nezachytila a nevtáhla do řezu.

Autor: Hornbach

Který kutil vyhraje 100 tisíc?

Je váš výrobek nebo nápad lepší, než ten od souseda? Máte chuť změřit své kutilské dovednosti s ostatními a vyhrát při tom voucher za 100 000 Kč? Stačí se přihlásit do nového ročníku právě odstartované soutěže Mistr Kutil pořádané společností Hornbach. Více informací se dočtete na www.mistrkutil.cz.