Houbařská sezona začíná, lidé nosí z lesů košíky hub. Máme se vyhýbat tolik oblíbené babce? Máme se bát, že nás za ta léta jejího sbírání dostihne rakovina? Blesk se zeptal odborníků.

„Lidé si neuvědomují, že babky mají na rozpraskaném povrchu parazita, takzvaného nedohuba (mikroskopická plíseň – pozn. red.),“ řekl nedávno v Českém rozhlase Jiří Baier a šokoval dále: „My to v mykologické společnosti víme asi 40 let, ale ono je potřeba, aby se populace přece jen zmenšila. Do atlasů hub jsme to nepsali. Úmyslně. Aby dost lidí vymřelo.“

Mykologové šílí

Houbařská veřejnost po tomto svérázném projevu zkoprněla a mykologové šílí. „Výroky pana Baiera o rakovině jsou velmi silným tvrzením, pro které neexistuje žádný důkaz. Vymyslel si to a zbytečně vyděsil spoustu lidí,“ řekl mykolog Jan Borovička a vysvětlil: „Babka je houba měkká, která nasává vodu, což je ideální prostředí pro nedohuba. Ten je ale na houbě vidět už pouhým okem. Jde o bílý až nažloutlý povlak. Je to plíseň a samozřejmě plesnivé houby se jíst nemají. Stejně jako jiné plesnivé potraviny.“

To potvrzuje i Zuzana Fialová, náměstkyně ošetřovatelské péče sokolovské nemocnice: „U houbové plísně platí to samé, co u plísně na potravinách. Doporučujeme neodřezávat, nevykrajovat, ale vyhodit. Plíseň totiž póry hub snadno proniká do celého organismu a může v těle způsobit nevolnost a zažívací potíže. Výjimkou je samozřejmě ušlechtilá, cíleně pěstovaná plíseň třeba na sýrech.“

FOTO SVÝCH ÚLOVKŮ VKLÁDEJTE NA FACEBOOK SERVERU BLESK.CZ

Nebezpečná babka? Co říkají odborníci:

Fotogalerie
5 fotografií