Každé zvíře potřebuje svého osobního doktora. I když se  závažný zdravotní problém u zvířat vyskytne jen málokdy, je třeba dbát na pravidelné preventivní prohlídky. Ty lze snadno spojit s termíny očkování a tak vám návštěvy veterinářů nezaberou tolik času.

Zvíře do rodiny přináší radosti, ale také starosti. Je třeba si uvědomit, že spolu se zvířetem přijímáme také zodpovědnost za jeho zdravý a spokojený život. Je tedy nutné dbát o jeho stravu, celkovou spokojenost a v nemoci mu poskytnout odpovídající péči. 

Jak správně vybrat

V České republice existuje více jak tři tisíce veterinářů. Kvalita je však různá. Veterináři nejsou z nejlevnějších a proto by si majitelé zvířat měli dobře vybírat.

Správný výběr veterináře u zvířete minimalizuje stres při zákroku.
Autor: Profimedia.cz

  • Dejte na doporučení chovatelů. Na internetových fórech či v klubech chovatelů jistě najdete tip na dobrého veterinárního lékaře.
  • Ceny veterinárních výkonů se různí. Před zvolením toho svého si proto zjistěte ceny standardních výkonů (očkování, preventivní prohlídka, odčervování, kastrování apod.) a porovnejte s ostatními veterináři v okolí.
  • Rozhodující je také blízkost lékaře. Vždy se snažte najít veterináře, který má ordinaci snadno dostupnou vašemu bydlišti. V případě nutnosti navštíví vašeho pacienta jistě i u vás doma. Pokud však vaše zvíře bude trpět komplikovanějším onemocněním, pak se vyplatí vyhledat odbornou pomoc, i když to nemáte zrovna za rohem.
  • Specializace veterináře liší. Každý  je zkrátka odborník na něco jiného. Proto se vždy poptejte, kterým zvířatům se nejčastěji věnuje. Holt lékař, který ošetřuje psy a kočky, nemusí dobře ošetřit i hlodavce.
  • Dejte na první dojem z ordinace. Zázemí je důležité a proto pokud se vám na ordinaci či lékaři již ze začátku něco nezdá. Také je dobré pokud má veterinář ve své ordinace pooperační zázemí, ve kterém se zvířeti  dostane náležité péče po zákroku.

Zeptejte se na specializaci. Ne každý veterinář se věnuje například hlodavcům.
Autor: Profimedia.cz
Kvalitu péče nejlépe poznáte ze samotného přístupu veterináře k vašemu mazlíčkovi. Lékař by neměl pospíchat a zvířeti věnovat dostatečnou pozornost. Jeho pohyby by měly být jemné a klidné, aby se zvíře ještě více nestresovalo. Celkově by na veterináři mělo být vidět, že svoji práci dělá s láskou.

Tip redakce

Pokud stále tápete a nevíte, kde toho správného veterináře najít, pak vyzkoušejte internetové stránky Komory veterinárních lékařů www.vetkom.cz.