Video
Video se připravuje ...

Proměna to byla seriózní, ukázněná, ale s tajemstvím. archiv TV Prima

I když Stáně nebylo v životě často zrovna do skoku, chuť radovat se neztratila. Střechu nad hlavou před lety našla i se synem v rodném domě u svého otce. Šestnáctiletý syn tráví veškerý volný čas u dobrovolných hasičů a aktuálně se rozhodl přerušit školu, kde se učil zednické profesi, a podal si přihlášku na obor automechanik. Stáňa se nikdy práce nebála, donedávna pracovala jako prodavačka a nyní montuje čalounění do aut. Ale peníze navíc na rekonstrukci zanedbaného starého domu nejsou.

Stáňa se však nevzdává snu o lepším bydlení. Hoří zejména koupelna, která je v dezolátním stavu. A samozřejmě kuchyň, kterou vlastně tvoří jen sporák, a jídelna, kterou Stáňa s Jakubem neumějí využít. Naštěstí se Stáňa vždycky může obrátit na svou sestru, která jí také dodala odvahu zkusit štěstí v pořadu Jak se staví sen. A dobře udělala. Pomůžou jí naši designéři?

Proměna to byla seriózní, ukázněná, ale s tajemstvím.
Autor: archiv TV Prima

A jak se na proměnu dívají designéři Kamila Douděrová a František Kobližka?

Kamila: „Chtěli jsme kuchyni rozšířit, ale dokud jsme nezjistili, zda je, či není příčka mezi kuchyní a jídelnou nosná, nevěděli jsme, jestli bude náš záměr reálný. Nebyly k dispozici pořádné výkresy, dům byl stavěn svépomocí, potýkali jsme se s ,kutilskými vychytávkami‘, dokud jsme nekopli, nevěděli jsme, co nás čeká. Největší výzvou bylo stihnout kromě kuchyně s jídelnou nad rámec časových možností i koupelnu.

Proměna to byla seriózní, ukázněná, ale s tajemstvím.
Autor: archiv TV Prima

Styl jsme zvolili moderní, použili jsme moderní materiály a prvky. Například grafosklo, benátský štuk na stěnách nebo skrytou zárubeň. Zvolili jsme motiv vlčího máku, který připomíná zahradu, v níž svůj volný čas Stáňa tráví nejraději, a zároveň jinak obyčejnou bílou kuchyň velmi oživí. Ještě bych určitě doporučila změnit pokoj syna, který ničím nepřipomíná pokoj pro mladého kluka.“

Proměna to byla seriózní, ukázněná, ale s tajemstvím.
Autor: archiv TV Prima

František: „Proměna to byla seriózní, ukázněná, ale s tajemstvím. Nebyla příliš tradicionalistická, předvídatelná. Právě proto mě bavila. Vyzkoušeli jsme si nový tvar kuchyně do písmene Z, ukryli dveře do teenagerského pokoje do skryté zárubně, prostor propojili různě zpracovaným motivem akvarelových vlčích máků nanesených na různé povrchy, a co nejvíc vnímám jako přínos, stihli jsme koupelnu, kterou potřebovali ze všeho nejvíc.

Proměna to byla seriózní, ukázněná, ale s tajemstvím.
Autor: archiv TV Prima

Nová kuchyně, koupelna a vstupní dveře, které nahradily nevyhovující dřevěné. To jsou tři hlavní mezníky proměny. Pomohlo i sjednocení kontrastů materiálů a povrchů, které ač jsou poměrně rozdílné (benátský štuk, grafosklo, lamino, černé sklo, vinyl…), působí jako celek zajímavě a harmonicky. Proměna je ve výsledku průnikem moderního pojetí do kulis staršího, dušného, dlouho neoživovaného venkovského interiéru. Cením si praktičnosti a jednoduchosti, které proměna jako celek má, a zároveň jsem vděčen za barvy a detaily, které přinášejí motivy grafoskla a štuku, jež přinášejí zase šmrnc a novou chuť prostory obývat, užívat je a žít v nich.“

Premiéru dalšího dílu nové série Jak se staví sen uvidíte v sobotu
16. května v 17.35 na Primě.

Proměna to byla seriózní, ukázněná, ale s tajemstvím.
Autor: archiv TV Prima