V současnosti odborníci rozlišují přes 100  botanických druhů fuchsií a stále přibývají nové odrůdy.

Je z čeho vybírat

Fuchsie rozdělujeme podle vzrůstu na vzpřímené, polopřevislé a převislé. Vybírat můžete také podle velikosti a složení květu. Máte možnost pořídit si rostlinky s drobnými jednoduchými několikamilimetrovými kvítky, stejně jako keříky s plnými velikými květy, přesahujícími 10 cm. Začátečníkům doporučujeme koupit silné, dobře prokořeněné a zdravé rostlinky – zkuste odrůdy Deutsche Perle nebo Graf Witte. Naopak bíle kvetoucí, velkokvěté a pestrolisté odrůdy jsou pěstitelsky náročnější.

Kam s nimi?

Měli byte pamatovat na to, že většina druhů fuchsií miluje polostín. Nejčastěji se osazují do truhlíků a dekorativních nádob na balkon, terasu, za okno nebo třeba ke vchodu do domu. Převislým druhům vyhovují i závěsné koše a vzpřímené, bujně rostoucí budou pěkně vypadat také na záhonech, na podzim je však vyryjte.

Až na výjimky (jako Fuchsia magellanica a Fuchsia regia v některých varietách) venku nepřezimují. Zkušenější zahrádkáři proto rostliny přestěhují do míst o teplotě přibližně 5 až 8 °C a další rok je zase vynášejí ven. Nic naplat, se stářím získávají fuchsie na mohutnosti i na kráse.

Jak o fuchsie pečovat?

Mladé rostliny přesazujte každoročně, starší jednou za dva až tři roky a v mezidobí vyměňte svrchní vrstvu půdy. Nejlépe se jim daří v neutrálním až mírně kyselém živném substrátu. Zalévejte je pravidelně, ale vodou neplýtvejte, nesnášejí totiž přemokření.

Zpočátku jim dopřejte hnojivo typu start, tedy s vyšším obsahem dusíku, později použijte výživu určenou na bohaté kvetení. Během vegetace odstraňujte odkvetlé květy, semeníky a žloutnoucí listy. Místo pod rostlinami udržujte čisté, bráníte tak výskytu houbových chorob.

Fotogalerie
4 fotografie

Chcete je tvarovat?

Nelíbí se vám přirozený růst? Žádný problém, fuchsie se dají tvarovat do sloupů, vějířů, špalírů a pyramid, nebo je můžete pěstovat jako bonsaj. Oblíbené jsou rovněž tvary připomínající stromek (zkuste to s převislými odrůdami), někdy se kmínky i splétají.

Jak fuchsie množit?

Řízkovat lze od dubna do září, během vegetace. Odeberte nedřevnaté výhonky se třemi páry listů, těsně pod dolním očkem (kolínkem) veďte šikmý řez. Spodní listy otrhejte. Řízek hned zapíchněte mírně zešikma do substrátu určeného pro výsevy a množení, vyplatí se použít také stimulátor růstu. Nebo fuchsie nejdřív vložte do sklenice s vodou, kde asi za 3 týdny pustí kořínky, a potom je vysaďte.

Co jim škodí

Nejčastějšími škůdci jsou záplavy bílých mušek – molice a mšice, při nedostatečné zálivce a suchém vzduchu (rozpálené terasy, balkony) se přidávají i svilušky. Rostlinám prospívá rosení, ale nestříkejte je, když na listy dopadá slunce, ani později večer, protože hrozí napadení houbovými chorobami. A přelévání je příčinou hnilob, které vedou k úhynu rostlin.