Pokud jste zruční kutilové, můžete se konstrukci fóliovníku nebo skleníku postavit sami. Řada zahrádkářů takto využije například i stará okna, kterými osadí základní rám. Kdo má málo času nebo není příliš manuálně nadaný, zvolí raději kupovaný skleník nebo fóliovník. Na výběr je jich spousta, pořídit se dají v hobbymarketech i přes internet. Jaké máte možnosti volby?
Fóliovníky – pozor na sílu a kvalitu fólie!
Tyto moderní zahradní stavbičky poslouží stejně dobře jako klasický skleník, ovšem jejich montáž je výrazně jednodušší. Liší se podle velikosti a konstrukce. Na čem hodně záleží? Na kvalitě použité fólie, která rozhodne, jak často ji budete muset obnovovat. Pokud zvolíte obyčejnou, silnou kolem 0,1 mm, vydrží jednu sezónu.
O něco silnější fólie, které už jsou chráněné proti působení UV záření, slibují životnost 2 roky. Další řešení nabízejí kašírované fólie – díky výztužné mřížce mají výrazně vyšší mechanickou pevnost než běžné fólie, životnost se uvádí minimálně 5 let.

Dáte-li přednost hliníkové konstrukci, menší fóliovník snadno přenesete a na zimu ho uložíte třeba v kůlně. Až ho pak budete v předjaří instalovat na zahradu, myslete na ukotvení k zemi, například ocelovými kolíky, abyste si stavbičku „pojistili“ proti povětrnostním podmínkám.
Škola prořezu stromů: Jak na nízké jádroviny

Málo kdo z nás má dnes tak velkou zahradu, aby si mohl dovolit pěstovat vysoké ovocné stromy. Nízko rostoucí jabloně, hrušky a další jádroviny, ať…celý článek
Skleníky – kam je postavit?

Doporučuje se, aby hřeben skleníku (platí i pro fóliovník) směřoval od severu k jihu. Proč? V dopoledních hodinách se slunce může opírat do jeho delší strany z východu, přes poledne, kdy je svit nejintenzivnější, ho ozařuje na té nejmenší ploše a odpoledne pak bude opět osluněný z boku, na západní straně.

Většina skleníků vyžaduje vybudované základy, u některých lehkých typů s výplněmi z polykarbonátu výrobce toto neuvádí.
Pozornost věnujte rovněž dveřím, abyste dovnitř vcházeli bez zbytečného hrbení, a také počtu oken. Jsou důležitá pro ventilaci; rostlinky se v horkých dnech zbytečně nepřehřívají. Pokud chcete, můžete si skleník dovybavit vytápěním, závlahovým systémem, automatickým otevíráním oken reagujících na teplotu a podobně.