Pamatujte na to, že konstrukce pergoly musí být dostatečně nosná, aby udržela zelený porost i odolala výkyvům počasí. Pokud ji zastřešíte, máte jistotu letního posezení, i když sprchne, také konstrukce nebude vystavená přímému dešti.

Co budete potřebovat:

Materiál:

■ 8 hranolů na stojiny 10 x 10 x 250 cm (6872 Kč) ■ 7 lamelových mříží 90 x 150 cm (4466 Kč) ■ 8 prken na příčníky 10 x 2 x 270 cm (792 Kč) ■ 6 střešních latí 6 x 4 x 510 cm (792 K) ■ 8 kovových zatloukacích patek s pouzdrem pro uchycení hranolů (1512 Kč) ■ 24 vratových šroubů (360 Kč) ■ balení nerezových vrutů - asi 250 kusů (507 Kč) ■ polykarbonátová deska na zastřešení 270 x 510 cm (3 380 Kč)

Celkem se vejdete do 18 681 Kč

Nářadí:

■ dřevěnou paličku a kovovou palici ■ kleště a kladivo ■ úhelník a tužku ■ skládací metr a 4 kolíky ■ vodováhu a provázek ■ vrtačku, přímočarou a kotoučovou pilu ■ elektrický hoblík, ruční hoblík a smirkový papír ■ pásovou brusku ■ čepovací pilku ■ sadu plochých klíčů a vrtáků na dřevo ■ štětec

Aby dřevo vydrželo

Bezbarvý silnovrstvý venkovní lak s UV fi ltrem chrání dřevěné prvky před zašpiněním i ultrafialovým zářením a zabraňuje jeho žloutnutí pod nátěrem, navíc odpuzuje vodu. Vydatnost je 5 až 9 m²/kg na 1 vrstvu podle savosti podkladu (0,7 kg za 249 Kč, hobby markety).

K ošetření dřeva proti dřevokaznému hmyzu zkuste Lignofit I-Profi koncentrát, vhodný na větší dřevěné plochy, kromě pergol například na střešní podbití, krovy nebo altány. Vydrží 10 let, ředí se v poměru 1 : 4 (bezbarvý: 0,5 kg za 203 Kč, zelený: 1 kg za 407 Kč, hobby prodejny).

Jak na to v 10 krocích:

1) Pomocí provázku a čtyř kolíků si vytyčte půdorys, kolíky zatlučte do země paličkou. Provázkem je spojte a omotejte tak, aby se neprověšoval.

2) Do rohů natlučte kovovou palicí patky na stojiny pergoly. Pokud je půda tvrdá, potřebný otvor si předvrtejte. Patky obsypte hlínou a kameny, případně je můžete i zabetonovat. Při zatloukání vodováhou kontrolujte kolmost a vzájemné výšky patek.

3) Všechny stojiny pilou zkraťte na potřebnou délku. Budete-li mít zkosenou střechu, musíte jeden konec stojiny seříznout pod úhlem sklonu. V našem případě počítáme s plochou střechou.

4) Do pouzder patek zasuňte zkrácené hranoly stojin. Skrz otvory patek hranoly provrtejte co nejkolměji k ose, abyste se bez problémů dostali protilehlým otvorem v patce.

5) Hranoly připevněte do patek vratovými šrouby, které nejdříve doklepněte kladivem. Z druhé strany je opatřete podložkou a matkou, plochým klíčem je pevně dotáhněte.

6) Svěrkou přichyťte první lamelovou mříž ke stojině a dlouhými vruty ho připevněte. Měl by být ve výšce 10 až 15 cm nad zemí, aby nevlhnul a dala se pod ním sekat tráva. Další mříže pak vyrovnávejte pomocí vodováhy podle prvního.

7) Protilehlé stojiny spojte nahoře příčníky, z každé strany by měl příčník přesahovat stojinu o 20 cm. O tloušťku střešních latí, které budou tvořit rošt pod zastřešení, je spusťte níž. Jako šablona vám postačí odřezek střešní latě.

8) Svěrkou upevněte příčníky ve správné výšce, malým vrtáčkem vytvořte otvory pro vruty a dvěma dlouhými vruty s křížovou hlavou pak příčníky připevněte – vždy jeden z každé strany stojiny.

9) Na příčníky přišroubujte v odstupech 60 cm střešní latě – tím se celá konstrukce prováže a spojí. Budou-li střešní latě kratší, než je celá pergola, připevňujte je střídavě na vazbu.

10) Na střechu použijte komůrkový polykarbonát. Pokud musíte desku řezat, postačí ostrá čepovací pilka. Desku přichyťte nerezovými vruty s podložkami.
Fotogalerie
15 fotografií