Výhodou dýní je možnost jejich dlouhého skladování, optimální je vzdušná místnost s teplotou od 10 do 18 °C. Plody zavěste, podložte slámou nebo narovnejte na dřevěné lísky, neměly by se dotýkat. Občas je prohlédněte, zda se nekazí, vadné kusy ihned odstraňte.
Co je co ve světě dýní
▲Sweet dumping: Okrasná tykev chutná po jedlých kaštanech, má kulovitý, mírně zploštělý tvar. ▲ Špagetová: Má protáhlý nebo kulovitý tvar, uvnitř jsou vlákna podobná špagetám. Malá se vaří vcelku, velké se půlí. ▲ Turbanová: Nazývá se také biskupská čepice, slouží k dekoraci i kuchyňským úpravám. ▲ Hokkaido: Menší plody nabízejí plnou sladkou chuť, nemusí se loupat a vydrží celou zimu. Je to vitamínová bomba! ▲Marina di Chioggia: Tykev s kulovitými hrbolatými zelenými plody se využívá k dekoraci i na zavařování. ▲ Atlantic Giant: Mohutná rostlina s obřími dýněmi sytě oranžové barvy má 3 až 5 cm silnou nasládlou dužinu.Urodilo se vám více dýní, než stihnete spotřebovat? Máme pro vás tipy a triky, jak je využít i jako zajímavé dekorace:
1. Květinové opojení
Postup: Přiměřeně velký kus aranžovací hmoty dejte do kbelíku s vodou a nechte ho důkladně nasáknout. Odřízněte vršek dýně, vydlabejte ji a důkladně očistěte vnitřek. Na dno vzniklé vázy vložte oasis a pusťte se do aranžování:
Spodní konce stonků a větviček přírodnin sestříhejte zahradnickými nůžkami hodně šikmo, aby vznikla větší řezná plocha a rostliny se dobře zapichovaly do aranžovací hmoty. Pravidelně dolévejte do dýně trochu vody, potom aranžmá déle vydrží.
2. Obří ozdoby
Postup: Fixem na dýně předkreslete ozdobné ornamenty a nožíkem je opatrně vyřežte. Řezné rány můžete ošetřit olejem nebo vazelínou, aby dýně déle vydržely. Malým plodům seřízněte vršky, odstraňte dužinu se semínky a očistěte vnitřek, dovnitř vložte čajové svíčky.
3. Strašidelná zahrádka
Postup: Dýně vydlabejte a důkladně vyčistěte, nožíkem v nich vyřežte různé obličejíky a do každé dejte čajovou svíčku. Další svíčky rozdělte do sklenek nebo svícnů. Do prázdných stojanů na truhlíky rozložte mech a do něj umístěte dýně i svícny a zabezpečte je proti překlopení.
4. Dyňový strašák
Postup: Z pásky vystřihněte oči, nos i pusu a přilepte je na dýni. Zespodu vyřežte nožem kulatý otvor na násadu. Provazem svažte násady do kříže tak, aby vznikla základní kostra, kterou postupně obalte senem a obtočte provazem. Strašáka oblečte a nakonec na násadu navlečte dýňovou hlavu.
5. Tip na závěr: Smlsněte si na polévce z dýně
Krémová polévka: Suroviny (pro 4 osoby): 2 400 g dýně 1 šalotka voda 3 lžíce olivového oleje 2 menší brambory 150 g mrkve, celeru a petržele 100 ml smetany ke šlehání sůl a bílý pepř zelený hrášek na ozdobu
Postup: Jemně pokrájenou šalotku zpěňte na oleji, přidejte malé kostičky zeleniny, brambor a dýně, zalijte vodou a vařte do měkka. Směs rozmixujte, přilijte smetanu, dochuťte solí a pepřem. Podávejte ve vydlabané dýni ozdobené hráškem. Doba přípravy: 10 minut Doba vaření: 20 minut.