Například aloe: O tom, že umí hojit popáleniny a odřeniny, se všeobecně ví. Ale tušíte, že je to účinný lék také na vysoký krevní tlak, obezitu, působí preventivně proti rakovině a má spoustu dalších „doktorských“ vlastností, pro které se jí říká zázračná rostlina? Blesk.cz vám poradí, jak ji správně pěstovat a na co všechno se dá využít.

Aloe roste skoro sama, potřebuje minimální péči

Aloe je přes 200 druhů, ale pro léčebné účinky se pěstují především tři z nich: Aloe pravá (vera), kapská a stromovitá. Můžete ji koupit v květinářství, nejjednodušší je ale získat odnož nebo řízek od známých.

Květináč by měl mít šířku poloviční délky listů. Rostlina má ráda propustnou lehkou půdu. Ideální je 1 díl kompostu, 1 díl listové půdy a 1 díl písku. Vyhovuje jí umístění na slunném místě, v létě ji můžete venčit na balkoně, terase nebo na zahradě.

Zalévat ji stačí jednou týdně, ale unese, když ji ponecháte svému osudu třeba při dlouhé dovolené. Vhodné je několikrát do roka aloe přihnojovat hnojivy pro sukulenty a kaktusy. Na zimu se doporučuje přemístit ji do chladnější místnosti, pozor ale na teploty pod nulou, ty nepřežije!

Nejčastější chyby při pěstování:

  • Rostlina přímo nesnáší průvan
  • Nesmíte ji také přelévat
  • Nerada bydlí i tam, kde je příliš vlhký vzduch
  • Chřadne, pokud nemá dostatek slunečních paprsků
  • Nelíbí se jí těžká nepropustná půda
  • Teplota venku nebo v místnosti nesmí klesnout pod bod mrazu

Odkud se aloe vzala?

Pro léčebné účinky ze z mnoha druhů pěstují předevšim tři: Aloe stromová (na snímku), aloe vera a kapská
Autor: bum-sukulent5.cz
Vystopovat, odkud aloe pochází, je obtížné. Pravděpodobně ji už ve starověku z jižní Afriky postupně rozvezli do celého světa obchodníci. Její léčivé účinky znali ve starém Egyptě, kde je zobrazována v hrobkách, užívali ji Římané i Řekové, zmínky o ní najdete i v Bibli.

Stejně tak ji ale mayské ženy využívaly pro získání hladké a jemné pleti, její hojivé účinky při léčbě popálenin znali také Indiáni ze Severní a Střední Ameriky. Jde tedy o rostlinu, kterou už před mnoha tisíci lety uctíval celý svět.

Co možná nevíte: Gel pracuje pro zdraví jako tým

Čistý gel z listů aloe obsahuje na 75 složek, potřebných pro lidský organizmus. Je to například obrovský rozsah vitamínové řady, z nichž nejdůležitější jsou vitamíny C, E a A. Je také jedním z mála rostlinných zdrojů vitamínu B12, který potřebují vegetariáni a vegani.

Z 22 aminokyselin, které lidské tělo potřebuje, jich aloe obsahuje 18, včetně všech osmi, které náš organizmus neumí sám vytvořit.

Obsahuje také celou škálu minerálů, cukrů, enzymů, mastných kyselin, lignin, saponiny a antrachinony (ty tiší bolest a mají antibakteriální a antivirové vlastnosti). Tento koktejl výživných a léčivých látek je unikátní v tom, že všechny složky působí jako tým a navzájem zvyšují své účinky.

Co všechno tento  „zelený doktor“ léčí?

Z aloe užívejte jen vnitřní gelovitou hmotu - kožnatý obal listů může působit dráždivě
Autor: Zdravealoe.cz
Asi nejznámější je využití výtažku z aloe v kosmetickém průmyslu. Působí totiž blahodárně na pokožku, kterou zvlhčuje a zjemňuje, zpomaluje i tvorbu vrásek. Ale nejen to – gel, který z listů získáte, urychluje hojení popálenin, opařenin a jizev, tlumí také bolest a to i do hloubky pod kůží. Můžete ho použít po poštípání hmyzem - působí navíc protisvědivě. Má i desinfekční účinky, léčí plísně, lupénku a řadu dalších kožních nemocí. Působí podobně, jako steroidy, ale bez vedlejších účinků.

Užívat se může i vnitřně, ať už v podobě sirupu nebo třeba likéru. Aloe je známa svými léčivými účinky při mnoha potížích zažívacího traktu, pomáhá při migréně, působí preventivně proti rakovině a podpůrně při její léčbě.

Léčí také hypertenzi, předchází kornatění tepen, pomáhá při bolestech kloubů. Má na organizmus také antioxidační a čistící vliv. Poslední výzkumy navíc ukazují, že pomáhá i při léčbě obezity. Upravuje trávení a na úkor tukových zásob přispívá k vytváření svalové hmoty.

Fotogalerie
3 fotografie