To, že celer výrazně zvyšuje potenci, věděli už egyptští faraóni. Ale víte, že nať této zeleniny používali staří Římané nejen ke zdobení smutečních věnců, ale také jako silné afrodiziakum? A tahle zelená viagra působí i na ženy!
Celerem proti žaludečním vředům, nachlazení i vysokému tlaku
Zvyšování sexuálního apetitu však je jen jednou z mnoha „zázračných“ vlastností této zeleniny. Co o celeru například píše na svých stránkách MUDr. Zbyněk Mlčoch?
'Kriminálník' konopí: Je to jed, nebo lék?
„Více než rok jsem chodil u nás na kožní oddělení s ekzémem na chodidle,“ píše čtenář Blesk.cz Václav Frejka z Brna. „Když nezabrala modrá mastička,…celý článek
Neutrácejte za viagru, vyroste vám na skalce! A působí i na ženy…
Pro její prý až zázračné stimulační účinky se jí také říká „zlatý kořen“. A směle konkuruje proslulému ženšenu. Na rozdíl od něj však tuto rostlinu…celý článek
Kromě vitaminů skupiny B, vitaminů C, A, K a E, draslíku, hořčíku, chrómu, sodíku, vápníku, železa, zinku a jódu obsahuje celer éterické oleje, které mu dodávají ono nezaměnitelné aroma, po kterém se někteří mohou utlouct a jiné odhání z kuchyně
hodně daleko. Náš organismus (především sliznice) tyto oleje velmi ocení. Působí antibakteriálně a antimykoticky, dezinfikují trávicí trakt a zabíjejí infekce v ledvinách a močových cestách. Celer prý také napomáhá léčbě bolestí kloubů, snižuje krevní tlak a působí jako prevence proti žaludečním vředům.Celer je ideální zbraní v boji proti nachlazení. Celerové silice rozpouštějí hlen, dezinfikují sliznice a zabíjejí mikroorganismy. Pokud si dopřejete čerstvou celerovou šťávu, dodáte tělu i množství vitaminů, čímž celkově posilníte jeho obranyschopnost. (Zdroj: www.zbynek.mlcoch.cz)
Výzkumníci z Illinoiské univerzity zase oznámili, že látka, obsažená ve velkém množství v celeru, může narušit fungování klíčové složky provázející zánětlivou reakci v mozku. Tento objev bude mít vliv na výzkum stárnutí a některých nemocí, jakými je třeba Alzheimerova choroba a roztroušená skleróza.
Jak celer správně sklízet a uskladnit?
Vzhledem k umístění bulvy pod zemi a odolnosti vůči mrazíkům nechává celá řada pěstitelů celer až na konec sklizně. Dalším důvodem je i jeho růst a tím zvětšování bulvy diky dostatku podzimní vlahy. A co si budeme povídat, dobře vyvinuté bulvy se mnohem lépe skladují.
1) Celer nejlépe rycími vidlemi skliďte ze záhonu. Listy neodřezávejte, vždy je lepší jejich odtržení.
2) Ponechte pouze středové srdéčko listů.
3) Do bedýnky s piskem, rašelinou nebo zeminou ukládejte jednotlivé bulvy po zkrácení kořenů. Nesmějí se navzájem dotýkat a do substrátu by měla přijít pouze jejich spodní třetina.