Živý plot nestříhejte v horkém dni, kdy praží slunce.
Autor: Shutterstock.com
Stříháme živé ploty
Kdo má zahradu obehnanou živým plotem z jehličnanů, může se pustit do dalšího stříhání. Zdá se vám to brzy? Ale kdepak. Po zarovnání nahodí keře nové výhony, které potřebují do prvních mrazů dozrát, aby přežily zimu. Do střihu se pouštějte nejlépe ráno nebo ve dnech, kdy je pod mrakem, aby čerstvě zastřižené konce nezaschly. Keře od konce měsíce ještě před zimou naposledy přihnojte hnojivem s převahou dusíku. S hnojením dřevin, stejně tak i růží, je potřeba přestat, protože by narostlo příliš mnoho výhonů s nezralým dřevem. Ty by zimu nepřežily.
Květiny kam se podíváš
Srpen je na květiny na záhonech opravdu bohatý. Ještě tu najdeme hortenzie, lile, begonie nebo kopretiny. Objevují se už sasanky, jiřinky nebo astry. Aby byly dlouho krásné, potřebují nejen dostatek vláhy. Kvetení prodloužíme, když budeme pravidelně odstraňovat odkvetlá květenství, která brání rašení nových. Jiřiny, hvězdnice a další vysoké rostliny je dobré chránit před větrem a přivázat, aby se nezlomily. Trvalky, které už odkvetly, můžeme dělit.
Balkonovky netrapte žízní
Květiny na balkoně potřebují dostatek vláhy a do konce měsíce i přihnojení. Když hodně prší, hlídejte nádoby, aby v nich nezůstávala stát voda. Odkvetlá květenství odlamujte a choulostivější rostliny chraňte před přímým sluncem. Popínavky připevněte ke konstrukci. Seřízněte petúnie. Je vhodný čas na řízkování pelargonii a fuchsií.
Pokojovky hlídejte
Květiny, které zůstaly doma, nepřehlížejte. Každý týden je pořádně prohlídněte, aby se vám na nich neusadily škůdci. Dovnitř se snadno dostanou otevřenými okny ze zahrady. Pozor na květiny na parapetu. V horkých letních dnech se sklo okna mění v lupu, která žár umocní. Slunce by je mohlo snadno popálit. Hlídejte předpovědi počasí a noční teploty, aby se vám nestalo, že pokojovky, které jste vystěhovali letnit ven, sežehne mrazík.