Proč nedá hodně zahrádkářů dopustit na obsypání kořenů a záhonů mulčem?  Ochrání kořeny keřů i trvalek před zimou a navíc brání odpařování vody. Jenže sedmdesátilitrový pytel vyjde na stovku. Vrtíte hlavou, že byste se při rozměru vaší zahrady nedoplatil? Tak si ho vyrobte. Potřebujete k tomu jen štěpkovač nebo drtič zahradního odpadu.

Drtič vyrobí jemnou drť

Drtič PowerCut 2800 má speciálně konstruovanou násypku pro snadné zasouvání větví.
Drtič PowerCut 2800 má speciálně konstruovanou násypku pro snadné zasouvání větví.
Autor: Mountfield

Pro který se rozhodnete, záleží na tom, jaký produkt lépe zužitkujete. Většina elektrických drtičů zpracovává odpadovou dřevní hmotu o průměru až 4,5 cm pomocí soustavy rotujících nožů. „Při výběru drtiče volte modely, které mají nože vyrobené ze speciální vysoce odolné oceli. Všímejte si i násypky drtiče, ta by měla mít správnou konstrukci pro snadné zasouvání větví. Pro shromažďování jemné drti jsou pak vhodné průhledné boxy, které po naplnění snadno vyjmete a přenesete, kam potřebujete,“ vysvětluje Aleš Mostecký ze společnosti Mountfield. Dalším typem jsou drtiče s benzinovým motorem, které nejsou vázány na přívod elektrické energie, a tak se dají použít prakticky kdekoliv. Mají robustnější konstrukci a dokážou zpracovávat opravu silné větve.

Štěpkovače nakrmí i kamna

Štěpkovač PowerSilent 2800 si poradí s větvemi o průměru až 4,5 cm.
Štěpkovač PowerSilent 2800 si poradí s větvemi o průměru až 4,5 cm.
Autor: Mountfield

Další možností na zpracování zahradního odpadu jsou štěpkovače. Mají uvnitř ozubené kolo, tzv. frézu, která větve postupně ukrajuje a zároveň automaticky vtahuje větve do vnitřního mechanismu stroje. „Štěpkovač, stejně tak jako drtič, dokáže zpracovat větve o průměru až 4,5 cm. Je to tichý stroj, který pomocí štěpkovací frézy vytvoří 2,5 centimetru dlouhé štěpky, které můžete využít nejen jako mulčovací materiál, ale po proschnutí i jako palivo do kamen nebo kotle,“ dodává Mostecký.

I když jsou stroje v konstrukci i výsledném produktu rozdílné pár věcí mají společné. Je dobré, když jsou opatřeny kolečky, manipulace je pak jednodušší. Dobrou vychytávkou bývá u stroje také takzvaný pěchovač, tyč, která slouží ke snadnějšímu posouvání větví do drtícího nebo štěpkovacího ústrojí. Důležitým prvkem z hlediska bezpečnosti je pojistka proti znovuspuštění při výpadku proudu.  Při výpadku proudu se přístroj automaticky vypne. K opětovnému zapnutí je nutné znovu stisknout tlačítko.

Fotogalerie
4 fotografie