Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Velký průvodce nákupem grilu: Který se hodí přesně pro vás?

/
 • ...
  ... (Shutterstock.com)
  10. května 2016 ● 06:00

  Slunný a teplý víkend určitě inspiroval mnohé k prvnímu grilování na zahradě nebo na terase. Možná vás pozvali přátelé nebo rodina a vy jste začali přemýšlet o tom, že si pořídíte gril vlastní. Nebo ten váš pomalu dosluhuje. Nabídka grilů je široká a pestrá,my vám poradíme, jak se v ní vyznat!

 • 1.

  Co si nejdřív rozmyslete

  Video
  Video se připravuje ...

  Lukáš Horovitz představí výhody a nevýhody jednotlivých grilů Adam Balažovič

  Pár otázek, na které byste si měli odpovědět, než si gril vyberete:

   

  • Kde budete grilovat? Na balkóně, na zahradě, na verandě? Kolik místa na gril máte?
  • Budete ho pokaždé uklízet, nebo může stát na terase a budete ho jen přikrývat plachtou?
  • Jak často a pro kolik lidí budete grilovat? Potřebujete výkonný gril, abyste uživili poctili celou rodinu a haldu přátel, nebo si jen občas uděláte večer pro dva?
  • Kolik do grilu chcete investovat?

   

  Při výběru grilu se určitě informujte i na bezpečnost, jak jednoduše se s ním manipuluje a jak složité je čištění. Platí, že čím lépe se o gril staráte, tím déle vám vydrží. Pokud máte tyto věci rozmyšleny, můžete vybírat mezi grily elektrickými, na uhlí a plynovými. Jaké mají výhody a nevýhody?

 • 2.

  Elektrický gril

  Na elektrickém grilu můžete maso připravovat celý rok.
  Autor: Shutterstock.com

  Pokud chcete grilovat jen občas, na balkoně nebo v interiéru a pro pár lidí, může vám stačit elektrický gril. Jeho ovládání je jednoduché, grilovací plocha se bude nahřívat rovnoměrně, poměrně jednoduše se čistí a je také nenáročný na skladování. Dá se použít i v interiéru. Nevýhody? Jeho provoz je poměrně nákladný, je závislý na zdroji elektřiny a má vyšší pořizovací náklady. Někomu by také mohl chybět kouř, který dodává klasickou atmosféru grilování.

 • 3.

  Gril na uhlí

  I o grilování panuje řada mýtů.
  Autor: profimedia.cz

  Dřevěné uhlí a kouř je jeden z typických atributů grilování. Gril na uhlí má také menší pořizovací náklady, než například plynový. Jeho obsluha je jednoduchá. K nevýhodám patří například delší doba přípravy a roztápění grilu. Grilovací plocha se nenahřívá rovnoměrně a také regulace teploty je složitější, chce to určitou praxi. Samotný provoz grilu - tedy nákup dřevěného uhlí - je také nákladnější, než například u grilu plynového. Pokud budete uvažovat u grilu na dřevěné uhlí, určitě vybírejte ten, který má výškově polohovatelný rošt, kvalitní ovládání přívodu vzduchu a samostatnou nádobu na popel.

 • 4.

  Plynový gril

  ...
  Autor: Shutterstock

  Možnost regulovat teplotu, rychlé rozehřátí, levnější provoz. To jsou nesporné výhody plynového grilu. Pro ty, kterým by chyběla klasická vůně, přicházejí už někteří výrobci s možností dát si k hořákům trochu dřevěného uhlí, které tu pravou atmosféru dotvoří. Většina plynových grilů se jednoduše čistí a dobře se s nimi manipuluje. Můžete k ni dokoupit také moho doplňků, od pánve wok po stojan na drůběž a mít tak na terase celou kuchyni. K nevýhodám patří vysoká pořizovací cena, jsou také náročnější na místo a skladování.

Přidat názor
Počet komentářů: 1

dylina: A co vodní gril?Na něj jste zapomněli.Je to nejlepší grilování co existuje. Omastek padá do nádrže s horkou vodou a nic se nepálí!

(12. 05. 2016 13:16)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy