Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Levanduli můžete dát i na balkon: Bude krásně rozkvetlý a voňavý

/
 • Omamně vonící levanduli můžete mít i na balkoně.
  Omamně vonící levanduli můžete mít i na balkoně. (Shutterstock.com)
  7. června 2016 ● 06:00

  Levandule dokáže potěšit naše oči, duši i nos. A nemusíme za ní jezdit až na rozkvetlé pláně Provence. Kousek té nádhery si můžete pěstovat i doma na balkoně. Květy mají pak široké využití – sušené provoní prádlo a vyženou moly, nálev uklidní nervy, pomůže s bolestmi hlavy i záněty. S našimi radami zvládnete levanduli pěstovat hravě!

 • 1.

  Na slunce s ní

  ...

  Levanduli se bude dařit dobře na slunném stanovišti chráněném před severními větry. Nemusí ani polostín a chlad. Půda jí vyhovuje spíše kyprá a písčitá. Nesnáší přelití, takže se závlahou opatrně. V nádobách vyrobte rostlině raději drenáž. V zimě ovšem rostlinu chraňte před mrazy a raději ji dejte někam dovnitř.

  Jak levanduli pěstovat i v bytě, aby se krásně rozrostla, se dočtete ZDE >>>

 • 2.

  Kde ji vzít?

   

  ...

  Pokud byste chtěli pěstovat levanduli ze semínek, bude vám to trvat nejméně rok, než dosáhnete kvetoucích trsů. Začít musíte na jaře, vyrostlé sazeničky dávejte na záhon koncem června. V této době si ale můžete do truhlíku zasadit zakoupenou vzrostlou rostlinu nebo si vzít u přátel řízek. Z nevykvetlých stonků odeberte těsně pod listem 8 až 10 cm dlouhý polovyzrálý řízek, ten namočte do kořenového stimulátoru. Poté je nejlepší ho zasadit do substrátu do hloubky 5 až 10 cm. Mírně zalévejte a mějte ho na stinném místě.

 • 3.

  Kdy ji sbírat?

  Levnaduli je potřeba přistřihnout a připravit na zimu.

  Květy levandule sbíráme ve chvíli, kdy je polovina květenství ještě nerozkvetlá. Levanduli sušíme ve větrané místnosti pověšenou květem dolů. Můžeme ji pak využít jako snítky nebo lze otrhat sušené kvítky.

 • 4.

  Jak levanduli využít?

  ...

  Sušené snítky květů nebo květy v látkovém sáčku můžete zavěsit do skříně nebo dát do prádla. Skříň provoní a zároveň účinně odpudí moly. Vyrobit si můžete olej: do slunečnicového oleje dáte levandulové květy a uzavřenou lahev necháte stát v teplé místnosti. Po týdnu olej scedíte přes plátno a dáte do něj další várku květů. Postup opakujete a máte hotový levandulový olej. Využít ho můžete na masáže nebo při relaxaci. Pomáhá dezinfikovat a hojit rány. Levandulový nálev (na čajovou lžičku květů sklenice vroucí vody) můžete využít například při koupeli (podpoří krevní oběh), můžete ho pít jako čaj (pomůže při bolestech hlavy, při špatném trávení a má uklidňující účinky), můžete ho inhalovat při kašli.

   

   

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy