Jestliže si vyberete kvalitní produkt zařazený do dotačního programu Ministerstva životního prostředí ČR, můžete na něj dostat od státu kotlíkovou dotaci, která vám ušetří desítky tisíc korun. Mimořádně účinné a efektivní kotle, splňující podmínky dotace, najdete například v sortimentu společnosti Mountfield. Kotle Caldera, které prodává, patří do emisní třídy 5 a splňují přísné požadavky směrnice o ekodesignu, která začne v EU platit až od roku 2020. Jejich kvalitu potvrzuje též certifikát Strojírenského zkušebního ústavu v Brně.

Díky zmíněné dotaci nejenže získáte levně nový výkonný kotel, Mountfield za vás navíc zdarma vyřídí všechno papírování, spojené se žádostí o dotaci. Od 3. dubna přijímají žádost o kotlíkovou dotaci kraje Liberec a Ústí nad Labem. Jestliže tedy bydlíte v severních Čechách, neváhejte! Nepůjde o vyhozené peníze, legislativa by vás k výměně topného zařízení stejně za pár let donutila.

Dřevozplynující kotel Integra
Autor: Mountfield

Nový kotel za pakatel!

Moderní kotle na tuhá paliva nejsou jen ekologické - mají také výkon a komfort srovnatelné s kotli plynovými či elektrickými. Navíc je topivo až o polovinu levnější a jeho ceny v podstatě nerostou. Není proto divu, že zájem o ně rok do roku roste. Zejména když stát na výměnu starých kotlů za nové přispívá v rámci tzv. kotlíkové dotace. Ta v mnoha případech zaplatí většinu nákladů nejen na pořízení kotle, ale také na některé opravy domu, jež zamezí únikům tepla.

Pokud se rozhodnete pro nejkvalitnější kotel na tuhá paliva, který patří do emisní třídy 5, budete mít v parametrech a účinnosti spalování náskok před celou Evropou. A vyplatí se to i finančně. Klasické levné palivo v kombinaci s moderní výkonnou a ekologickou technologií představují ideální řešení topného systému. Jde o bezkonkurenčně nejlevnější - a přitom nejekologičtější -  vytápění vůbec. Při plné výši dotace se náklady na pořízení nového kotle do několika let vrátí v ušetřených nákladech na topení.

Můžete požádat o kotlíkovou dotaci právě vy?

Abyste mohl/a o dotaci požádat, musíte splňovat následující předpoklady:

  • Jste fyzická osoba, která vlastní nebo spoluvlastní nemovitost určenou k bydlení.
  • Váš rodinný dům je vytápěn především kotlem na pevná paliva. Podporu můžete získat i v případě, že topíte dvěma zdroji, stačí, aby podmínky programu naplňoval aspoň jeden z nich. Ale pozor, ne každý má nárok: Podporuje se pouze výměna kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním. Majitelé kotlů plynových, elektrických, kotlů na tuhá paliva s automatickým dávkováním nebo kamen mají v tomto případě smůlu. Podporována není ani výměna kotle spalujícího výhradně biomasu za kotel spalující uhlí.
  • Od roku 2009 jste nevyužili žádnou podporu na pořízení zdroje z programů Zelená úsporám, Nová zelená úsporám nebo ze společných programů na podporu výměny kotlů (kraje a ministerstvo životního prostředí).
  • Váš dům musí splňovat požadavky alespoň energetické třídy C. Jestliže máte starší nemovitost, která je nesplňuje, budete muset současně s výměnou kotle udělat také některá z tzv. mikro-energetických opatření, na která stát rovněž přispívá.


Účinné, komfortní, ekologické

Nejste si jisti, zda výměnu otopného systému realizovat? Přijďte se poradit do Mountfieldu! V prodejnách dostanete všechny potřebné informace nejen o jednotlivých kotlích, ale také o možnostech dotace. Vyškolení prodavači vám také poradí, jakým způsobem výměnu kotle financovat, pokud nemáte pohromadě potřebnou hotovost.

Kotel od Mountfieldu vám přivezou až k domu. Navíc při jeho koupi dostanete v prodejně seznam kvalifikovaných topenářů, kteří zajistí instalaci v souladu s normami a bezpečnostními požadavky. Certifikovaní technici Mountfieldu potom instalaci zkontrolují a kotel zprovozní se slevou 50 %. Ale hlavně si ušetříte spoustu otravného papírování, protože v ceně kotle budete mít i vyřízení kotlíkové dotace. Vy už jen přiložíte do kotle a začnete topit.

Peletový kotel Biopack EX
Autor: Mountfield

Jak vybrat správný kotel na tuhá paliva?

  1. Změřte prostor kotelny a zvolte kotel, který se do ní vejde tak, abyste se mohli okolo něj volně pohybovat.
  2. Potřebný výkon kotle si raději nechte spočítat od odborníků. „Závisí totiž na řadě faktorů jako vytápěná podlahová plocha, způsob využití, tepelné ztráty objektu atd. Jiný topný výkon budete potřebovat u zatepleného domu a jiný u domu před rekonstrukcí. Správný výpočet je velmi důležitý – zamezí zadehtování kotle, zajistí delší životnost a umožní využít schopnosti kotle na maximum,“ říká odborník na kotle ze společnosti Mountfield Luděk Steklý.
  3. Zkontrolujte, zda má kotel certifikaci pro použití v ČR: minimálně emisní třídu 3 dle EN303-5, ideální je však emisní třída 5. S ní budete mít jistotu, že kotel spaluje maximálně efektivně a přitom ekologicky. Seznam kotlů s nejlepšími emisními a účinnostními parametry, které podporuje kotlíková dotace, najdete na webu Státního fondu životního prostředí.
  4. Ověřte, zda je ke kotli nabízen kvalitní a rychlý odborný servis včetně poradenství, zda je k sehnání příslušenství a náhradní díly a jestli máte vyhlídku, že je seženete i za pět let.
  5. Dobře zvažte, za kolik kotel pořídíte: Nejlevnější nabídka se za pár let může prodražit o náklady na provoz či výdaje za opravy.