Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno 21°C

Kočka na zahradě: Jak ochránit rostliny, stromy, i samotné zvíře

/
 • Je dobré vyhradit kočkám jeden strom, na kterém si budou moci drápky brousit
  Je dobré vyhradit kočkám jeden strom, na kterém si budou moci drápky brousit (shutterstock.com)
  15. srpna 2017 ● 06:00

  Kočka na zahradu patřila odjakživa. Důvody byly ryze praktické. Malá šelma chránila hospodářství, úrodu a zásoby před nevítanými nájezdy hlodavců. Dnes jsou kočky spíše domácími mazlíčky. Pokud ale mají možnost trávit čas venku, pobyt na zahradě si užívají. I ta nejroztomilejší kočička však dokáže na záhonech, v květináčích a truhlících napáchat obrovskou neplechu. Prozradíme vám, jak tomu zabránit.

 • 1.

  Kočka na stromě

  Kočky si rády ustelou v truhlíku mezi květinami.
  Autor: shutterstock.com

  Tento domácí mazlíček je sice přirozenou součástí zahrad, avšak může způsobovat i problémy. Například, aby si kočky nabrousili své drápky, obvykle škrábou předními tlapkami o kmeny stromů. Proto je dobré vyhradit jim pro tento účel jeden strom. Pokud poškrábou i jiné stromy, trhliny zatřete okamžitě štěpařským voskem. Kočičí tlapky silně přitahuje i vůně čerstvě namulčovaných záhonů. Hrabání lze zamezit pokrytím záhonu sítí nebo textilií.

  Slyšeli už jste o nových obojcích z vysoce odolného materiálu, který je vlastnostmi velice podobný kůži, ale kvůli jeho výrobě nemuselo zemřít žádné zvíře? Jejich autorkou je česká módní návrhářka.

  Video
  Video se připravuje ...

  Český design: Veganské obojky pro vašeho pejska Adam Balažovič

 • 2.

  (Ne)bezpečná pastva pro kočky

  Nechte své kočce na zahradě kousek neposečeného trávníku.
  Autor: shutterstock.com

  Kočky mají přirozenou potřebu okusovat rostliny, především ty s trávovitými listy - dracény, pokojové bambusy, šáchor, zelenec a některé pokojové okrasné trávy. Žádná ze zmíněných jim neublíží, ideální je vysít jí do květináče speciální kočičí trávu a podle potřeby ji obnovovat nebo nechat na zahradě kousek nepokoseného trávníku. O to větší bude šance, že o pokojové rostliny, které se na zahradě letní, neprojeví zájem.

  Kočce může ublížit okusování pokojového břečťanu (Hedera). Vážně problémy nastanou, když rozžvýkaný list spolkne. V domácnosti, v níž žije kočka, by se určitě neměly objevit africké fialky, bramboříky, oleandry, chřest, pryšce, aloe, agáve, azalky, dokonce ani chryzantémy, šeflery, alokázie či  hortenzie.

 • 3.

  Kočičí zahrádka


  Vysaďte své kočce malý záhonek rostlin, které může bez obav konzumovat a válet se v nich.
  Autor: shutterstock.com

  Kočky, kromě trávy, milují vůni některých aromatických rostlin. Dopřejte jim potěšení a pěstujte pro ně rostliny, které je přitahují a mohou se v nich válet, očichávat a bez nebezpečí otravy konzumovat. Vysaďte záhonek šanty s kozlíkem, ale počítejte s obnovením rostlin, neboť kočka květiny zničí.

 • 4.

  Jak vyhnat kočku z květináče

  Kočky se na substrátu v květináči rády vyhřívají.
  Autor: shutterstock.com

  Substrát v květináči prohřátý sluníčkem je pro kočky lákadlem. Rády se v něm vyhřívají a hrozí, že rostliny polámou. Jako obrana proti tomu pomáhá do nádoby zapíchnout špejle, posypat povrch keramzitem nebo rozsypat sáček hřebíčku. Kočky odpudí i kousek položené citrónové nebo pomerančové kůry.

  Pozor dejte také na odložené konvičky s vodou, zejména tehdy, když připravujete hnojivovou zálivku. Pokud by se zvíře napilo, nemuselo ty to dopadnout dobře.

 • 5.

  Pozor na parazity

  Klíšťata mohou být původcem vážných infekčních onemocnění.
  Autor: shutterstock.com

  Nejen klíšťata, ale také komáři a další bodavý hmyz mohou být původcem infekčních onemocnění psů i koček, a některá z nich mohou být i smrtelná. Proto se vyplatí navštívit s vaším mazlíčkem veterináře, který poradí s odstraňování klíšťat a výběrem účinných přípravků a poskytne i další  informace o možné prevenci.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy