5 chyb při pěstování rakytníku: Kde vzít sazenici a kam ji dát?
-
Věděli jste, ře plody rakytníku mají mnohem více vitamínu C, než třeba pomeranče?
Rakytník řešetlákový, jehož plody mají téměř zázračné účinky na zdraví, se objevuje na stále více zahradách. Často bývá doslova obsypaný oranžovými bobulkami, někomu ale příliš neplodí. Důvodem může být jedna z nejčastějších pěstitelských chyb. Neděláte některou z nich také?
- 1.
Chyba první: původ neznámý
Rakytník stále častjěi najdete ve volné přírodě.Autor: Shutterstock.comNepořizujte si rakytník z neznámého zdroje, třebaže při prázdninovém cestování můžete narazit na místa, kde volně roste. Urýpnout odkopek by se mohlo zdát výhodné, ale je to jako koupit zajíce v pytli.
Pokud chcete mít jistotu, že vám na zahradě poroste kvalitní keř – rakytník se dožívá až sta let – vybírejte sazenice zásadně v zahradnictvích a ovocných školkách. Poradí vám nejen s vhodnou odrůdou, ale doporučí i optimální množství rostlin. Vyšlechtěné odrůdy jsou vysoce mrazuvzdorné.Chcete se naučit uvázat krásnou a moderní kytici? Podívejte se na naše video a příště to už hravě zvládnete sami:
VideoVideo se připravuje ...Krásná kytice z vlastní zahrady? Víme, jak na to! Adam Balažovič
- 2.
Chyba druhá: nejdou do páru
Rakytník řešetlákovýAutor: Shutterstock.comRakytník je keř dvoudomý, což znamená, že blízko sebe musí být vysazeny samčí i samičí keře. Větrosnubný keř má potom možnost opylení a vytvoření plodů. Obvykle se na jednu samčí rostlinu počítají dvě až tři samičí, může jich ale být až šest. Opylovače sázejte vždy z návětrné strany.
Pohlaví rostliny z malého odkopku těžko odhadnete, bezpečně je rozeznáte teprve u tříletého rakytníku. Některé odrůdy jsou lepšími opylovači, proto se při koupi keře na všechny tyto okolnosti přeptejte. - 3.
Chyba třetí: nevhodné stanoviště
Rakytník řešetlákovýAutor: Shutterstock.comPravdou je, že rakytník je schopen růst a prospívat v téměř extrémních podmínkách zasucha, nevadí mu vítr, nekvalitní půda ani neschůdný terén. Netrápí ho celodenní sluneční úpal ani průmyslové exhalace. Aby ovšem nedošlo k omylu: skutečnost, že rostlina snáší dobře sucho, neznamená, že bez problémů poroste i na vyloženě chudých a trvale vyschlých půdách!
Keřům se nebude dařit na místech trvale zastíněných, v přemokřených těžkých a kyselých půdách. Vápenitá zem rakytníku naopak prospívá, a přestože je nenáročný, vezme zavděk občasnou zálivkou při dlouhotrvajícím suchu – to platí zvláště o keřích mladších než čtyři roky.
Právě skromnosti tohoto keře můžete využít při osazování prudkých svahů obrácených k jihu, kde by se jiné zeleni těžko dařilo. Ani výsadba v mrazové kotlině rakytníku neublíží, sklizeň neohrozí ani pozdní jarní mrazíky. - 4.
Chyba čtvrtá: žádný, nebo přílišný řez keřů
Rakytník řešetlákovýAutor: ShutterstockRakytník plodí obvykle od čtvrtého roku věku a první roky po výsadbě se zdá, že nepotřebuje žádný řez. Samičí odrůdy však jsou náchylnější k prosychání plodonosného obrostu, kterého se musíte zbavovat řezem.
Výhodnější je samičí odrůdy pravidelně zmlazovat, to znamená odstraňovat každoročně odplozený obrost a staré kosterní větve, aby se keř nerozrůstal do šíře a neplodil pouze po obvodových větvích.
Hluboký zmlazovací řez rakytník přežije bez obtíží, jsou odrůdy, jež po zmlazovacím řezu rychleji obrůstají. Pro usnadnění prací (i když s rakytníkem jich je minimum) praktikujte raději pravidelný řez a prosvětlování. - 5.
Chyba pátá: blahobyt nesvědčí každému
Rakytník řešetlákovýAutor: shutterstock.comNa zahradě si většinou vzhledem k půdní kvalitě můžete dovolit zpracovat před výsadbou zem hlouběji. Udělejte to a zapravte do ní organické hnojivo. Hnůj dodá rakytníkům do startu potřebné prvky. Také během příštích let bude rakytník potřebovat fosfor a draslík.
Pokud budete chtít být co nejpečlivější, můžete si nechat před výsadbou udělat půdní rozbor, podle něhož upravíte dávkování strojených hnojiv s vyšším obsahem draslíku a fosforu. Vyvarujte se ale od počátku přihnojování dusíkem: od výsadby až do stáří se bez něj rakytník obejde a lépe mu vyzrává dřevo. Je pak odolnější vůči chorobám.