Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

5 chyb při pěstování rakytníku: Kde vzít sazenici a kam ji dát?

/
 • Věděli jste, ře plody rakytníku mají mnohem více vitamínu C, než třeba pomeranče?
  Věděli jste, ře plody rakytníku mají mnohem více vitamínu C, než třeba pomeranče? (Shutterstock.com)
  22. srpna 2017 ● 06:00

  Rakytník řešetlákový, jehož plody mají téměř zázračné účinky na zdraví, se objevuje na stále více zahradách. Často bývá doslova obsypaný oranžovými bobulkami, někomu ale příliš neplodí. Důvodem může být jedna z nejčastějších pěstitelských chyb. Neděláte některou z nich také?

 • 1.

  Chyba první: původ neznámý

  Rakytník stále častjěi najdete ve volné přírodě.
  Autor: Shutterstock.com

  Nepořizujte si rakytník z neznámého zdroje, třebaže při prázdninovém cestování můžete narazit na místa, kde volně roste. Urýpnout odkopek by se mohlo zdát výhodné, ale je to jako koupit zajíce v pytli.

  Pokud chcete mít jistotu, že vám na zahradě poroste kvalitní keř – rakytník se dožívá až sta let – vybírejte sazenice zásadně v zahradnictvích a ovocných školkách. Poradí vám nejen s vhodnou odrůdou, ale doporučí i optimální množství rostlin. Vyšlechtěné odrůdy jsou vysoce mrazuvzdorné.


  Chcete se naučit uvázat krásnou a moderní kytici? Podívejte se na naše video a příště to už hravě zvládnete sami:

  Video
  Video se připravuje ...

  Krásná kytice z vlastní zahrady? Víme, jak na to! Adam Balažovič

 • 2.

  Chyba druhá: nejdou do páru


  Rakytník řešetlákový
  Autor: Shutterstock.com

  Rakytník je keř dvoudomý, což znamená, že blízko sebe musí být vysazeny samčí i samičí keře. Větrosnubný keř má potom možnost opylení a vytvoření plodů. Obvykle se na jednu samčí rostlinu počítají dvě až tři samičí, může jich ale být až šest. Opylovače sázejte vždy z návětrné strany.

  Pohlaví rostliny z malého odkopku těžko odhadnete, bezpečně je rozeznáte teprve u tříletého rakytníku. Některé odrůdy jsou lepšími opylovači, proto se při koupi keře na všechny tyto okolnosti přeptejte.

 • 3.

  Chyba třetí: nevhodné stanoviště

  Rakytník řešetlákový
  Autor: Shutterstock.com

  Pravdou je, že rakytník je schopen růst a prospívat v téměř extrémních podmínkách zasucha, nevadí mu vítr, nekvalitní půda ani neschůdný terén. Netrápí ho celodenní sluneční úpal ani průmyslové exhalace. Aby ovšem nedošlo k omylu: skutečnost, že rostlina snáší dobře sucho, neznamená, že bez problémů poroste i na vyloženě chudých a trvale vyschlých půdách!

  Keřům se nebude dařit na místech trvale zastíněných, v přemokřených těžkých a kyselých půdách. Vápenitá zem rakytníku naopak prospívá, a přestože je nenáročný, vezme zavděk občasnou zálivkou při dlouhotrvajícím suchu – to platí zvláště o keřích mladších než čtyři roky.

  Právě skromnosti tohoto keře můžete využít při osazování prudkých svahů obrácených k jihu, kde by se jiné zeleni těžko dařilo. Ani výsadba v mrazové kotlině rakytníku neublíží, sklizeň neohrozí ani pozdní jarní mrazíky.

 • 4.

  Chyba čtvrtá: žádný, nebo přílišný řez keřů

  Rakytník řešetlákový
  Autor: Shutterstock

  Rakytník plodí obvykle od čtvrtého roku věku a první roky po výsadbě se zdá, že nepotřebuje žádný řez. Samičí odrůdy však jsou náchylnější k prosychání plodonosného obrostu, kterého se musíte zbavovat řezem.

  Výhodnější je samičí odrůdy pravidelně zmlazovat, to znamená odstraňovat každoročně odplozený obrost a staré kosterní větve, aby se keř nerozrůstal do šíře a neplodil pouze po obvodových větvích.

  Hluboký zmlazovací řez rakytník přežije bez obtíží, jsou odrůdy, jež po zmlazovacím řezu rychleji obrůstají. Pro usnadnění prací (i když s rakytníkem jich je minimum) praktikujte raději pravidelný řez a prosvětlování.

 • 5.

  Chyba pátá: blahobyt nesvědčí každému

  Rakytník řešetlákový
  Autor: shutterstock.com

  Na zahradě si většinou vzhledem k půdní kvalitě můžete dovolit zpracovat před výsadbou zem hlouběji. Udělejte to a zapravte do ní organické hnojivo. Hnůj dodá rakytníkům do startu potřebné prvky. Také během příštích let bude rakytník potřebovat fosfor a draslík.

  Pokud budete chtít být co nejpečlivější, můžete si nechat před výsadbou udělat půdní rozbor, podle něhož upravíte dávkování strojených hnojiv s vyšším obsahem draslíku a fosforu. Vyvarujte se ale od počátku přihnojování dusíkem: od výsadby až do stáří se bez něj rakytník obejde a lépe mu vyzrává dřevo. Je pak odolnější vůči chorobám.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy