Třasořitka s žlutým bříškem: Seznamte se s konipasem horským, Ptákem roku 2025! Co je na něm zvláštního?
-
Ptákem roku 2025 je konipas horský. Jak ho poznáte a co byste o něm měli vědět?
Ladný jako tanečník, věčně v pohybu a neodmyslitelně spjatý s vodou – takový je konipas horský. Jemný, ale neustále v pohybu, jako by mu v žilách koloval nekonečný rytmus. A právě tento energický tanečník byl zvolen Ptákem roku 2025. Co je na něm tak fascinujícího? A proč bychom si ho měli více všímat?
- 1.
Co je konipas horský zač
Ptákem roku 2025 je konipas horský. Jak ho poznáte a co byste o něm měli vědět?Autor: iStockKonipas horský je nepřehlédnutelný! Tedy… pokud víte, kam se dívat. Konipas horský (Motacilla cinerea) je štíhlý, elegantní pták, o něco menší než vrabec, ale s mnohem delším, úzkým ocasem, kterým neustále pohupuje – odtud pochází jeho lidové pojmenování třasořitka, třasolka nebo cacorka. Na první pohled vás zaujme jeho žluté bříško, šedý hřbet a kontrastní černý nákrčník, který se u samců v době hnízdění ještě zvýrazní. K tomu přidejte nekonečné pohupování těla, rychlé pobíhání mezi kameny a ladný let těsně nad hladinou. Zpěv konipasa horského tvoří řada krátkých, ostrých tónů, které můžete dobře slyšet i přes hlasité zurčení vody.
- 2.
Kde ho můžete spatřit
Konipasa horského můžete vidět i na Sněžce.Autor: iStockTento pěvec je neodmyslitelně spjatý s vodou. Nejčastěji ho uvidíte na březích rychle tekoucích potoků a řek, kde poskakuje po kamenech a loví hmyz a pavouky. V České republice se vyskytuje od podhůří až po nejvyšší vrcholy hor, včetně svahů Sněžky ve výšce 1500 m n. m. Přestože preferuje horské oblasti, můžete ho zahlédnout i v nižších polohách, například v Polabí či na jižní Moravě.
- 3.
Mistr leteckého baletu a milovník vody
Jeden z největších zážitků, které vám konipas může nabídnout, je sledovat, jak loví hmyz nad hladinou. Rychlý, hbitý let, precizní manévry a bleskové chytání kořisti v letu – to vše dělá z konipasa jednoho z nejzajímavějších ptačích akrobatů.
- 4.
Není konipas jako konipas
Poznáte konipasa bílého?Autor: iStockPokud se vám někdy zdálo, že jste konipasa horského zahlédli i daleko od vody, možná šlo o jeho příbuzného – konipasa bílého. Jak je od sebe rozeznat? Stačí se podívat na bříško! Zatímco konipas horský se pyšní zářivě žlutou spodinou těla, konipas bílý má bříško i hruď čistě bílé.
Dalším vodítkem je prostředí – konipas horský miluje tekoucí vodu, kdežto konipas bílý si klidně poskakuje po loukách, polích nebo i po parkovištích ve městech. A pokud vám stále není jasné, kdo je kdo, vězte, že konipas horský má ještě delší ocas, který mu dodává dojem skutečného leteckého akrobata.
- 5.
Zima? Radši Středomoří!
Konipas horský patří k tažným ptákům.Autor: iStockKonipas horský patří k tažným ptákům – většina naší populace odlétá na zimu do jižní Evropy a severní Afriky. Zajímavé je, že jeho zimoviště nejsou tak vzdálená jako třeba u vlaštovek nebo čápů. Část populace ale migruje až na dalekou Papuu Novou Guineu.
Proč právě konipas horský?
Česká společnost ornitologická uděluji titul Pták roku od roku 1992, aby upozornila na zajímavé ptačí druhy a vybídla veřejnost k jejich sledování a ochraně. Konipas horský byl letos zvolen nejen z toho důvodu, že je krásný a zajímavý, ale hlavně proto, že jeho osud úzce souvisí s osudem našich řek. Jeho přítomnost je znamením zdravého vodního prostředí.
- 6.
Jak a proč konipasům pomoct?
Konipas horský se neobejde bez čisté vody s přirozenými břehy.Autor: iStockKonipasové potřebují ke svému životu přirozené břehy, kameny a drobné peřeje. Regulované řeky s betonovými koryty pro ně nejsou vhodným prostředím. Stejně tak platí, že se neobejdou bez čisté vody, kolem níž je dostatek hmyzu coby potravy. S rozšiřující se zástavbou mají tito ptáci (a nejen oni) méně vhodných hnízdních míst – moderní mosty nenabízejí tolik příležitostí k hnízdění jako staré kamenné konstrukce.
Co pro konipasy můžeme udělat?
- Chraňme přírodní toky – Podpora přirozených břehů pomůže nejen konipasům, ale i mnoha dalším druhům.
- Udržujme vodu čistou – Nepoužívejte pesticidy, vyhýbejte se zbytečnému znečištění řek a potoků.
- Pozorujme je a šiřme osvětu – Už jen to, že o tomto druhu a jeho přirozeném prostředí víme, může vést ke změně.