Než se pustíte do práce, je třeba si dobře promyslet, jak chcete svůj byt proměnit. Velmi důležitý je výběr barvy je. Samozřejmě, můžete stěny a stropy jenom vybílit, ale to už se „nenosí“. Současný trend je ve znamení barevných stěn.

Barvy umí kouzlit

Barvy dokážou opticky měnit prostor, takže vhodným nátěrem můžete docílit zvětšení, ale i zmenšení či prosvětlení místnosti nebo bytu. Studené barevné odstíny, jako například světle modrá, prostory rozjasňují a opticky zvětšují. Teplé, světlé barvy jako např. žlutá mohou vyrovnávat chybějící slunečné světlo. Pro vyvolání dojmu útulnějšího a menšího prostoru se hodí teplé, tmavší barevné odstíny. Rozhodně tak nic nepokazíte s hnědou, bordó nebo oranžovou lehce smíchanou s červenou. Chladné barvy prostor opticky zvětšují, teplé ho naopak zmenší a zútulní.

Odbornice radí: Správné nářadí vám ulehčí práci

„Abyste ochránili nábytek před barvou, neobejdete se bez krycí malířské fólie, krepové malířské pásky, která vám pomůže při malování několika barvami, a smetáčku,“ radí odbornice Markéta Litomerická z Hornbachu. „Na samotné malování vám ve výbavě nesmí chybět dva válečky, stírací mřížka a teleskopická tyč pro snadné malování stropu."

"Nezapomeňte také na štětec zárohák nebo plochý štětec, který se podle velikosti hodí jak na základní nátěr, tak na malování hran a rohů. Velkým pomocníkem, pokud si mícháte barvu doma sami, je také vzorník barev,“ doplňuje Markéta Litomerická. Ta nám také v bodech poradí, jak při malování postupovat.

Jak vymalovat krok za krokem:

1) Před malováním zakryjte veškerý nábytek malířskou fólií, lehčí kusy nábytku je lépe z místnosti odklidit, ty těžší pak odsuňte do středu místnosti. Všechny části stěny, které se nebudou natírat, např. podlahové lišty, okna a dveře olepte malířskou páskou a celou podlahu pokryjte stejně jako nábytek fólií. TIP: Na podlahu je vhodnější použít vlnitou lepenku nebo savou zakrývací fólii (fólie s filcem). Pro lepší přídržnost pásky je vhodné použít přítlačný váleček.

2) Po vypnutí proudu odšroubujte kryty zásuvek a vypínačů, ušetříte si tak jejich následné čištění po malování. Pozor: Proud nechte vypnutý i při samotném malování v okolí zásuvek – barva je vodivá! TIP: Ještě před samotným malováním případné nerovnosti či praskliny vyspravte s použitím špachtle šlehaným tmelem.

3) Pokud máte na stěnách klihové barvy, musíte je seškrábat. Všechny stěny, které se budou malovat, je vhodné omést, protože na prach nechytí ani sebelepší barva.

4) Pokud budete malovat na vápennou omítku, či oškrábanou zeď, je dobré provést širokým štětcem základní nátěr penetrací. V ostatních případech stačí provést základní nátěr zředěnou nátěrovou barvou.

5) Abyste docílili pravidelné barevné vrstvy, nesmí se barva po ponoření válečku do vědra s barvou nanášet přímo na stěnu. Přejeďte před nátěrem válečkem přes stírací mřížku. Teprve pak se barva na válečku rovnoměrně rozprostře a lze ji rovnoměrně nanášet na stěnu. Navíc zabráníte stékání a okapávání barvy.

6) Malířské práce začínejte vždy od stropu. Strop natírejte v pruzích o šířce cca 1m a postupujte od okna ke dveřím. Všechny hrany a přechody nejprve natřete plochým štětcem tak, že nejprve nedotáhnete až do kraje a pak naneste barvu přímo na okraj. Tak docílíte přesných hran, protože štětec lépe přilne k povrchu. Předběžný nátěr štětcem nesmí před zahájením práce s válečkem zaschnout.

7) Při nátěru stěn nanášejte barvu válečkem nejprve mírně křížem krážem. Nepravidelný nátěr se pak při dalším pracovním kroku vyrovná rovnými svislými tahy válečku. Při rozdílných odstínech na stropě a stěnách před nátěrem olepte již zaschlé hrany natřených ploch malířskou páskou.

8) Po dokončení práce malířské náčiní důkladně opláchněte pod tekoucí vodou a do zbylé barvy nalijte trochu vody, zabráníte tím vytvoření škraloupu. Tento postup aplikujete ale jen v případě, že se barva během několika hodin, nebo maximálně dní, zpracuje. V opačném případě totiž hrozí její zplesnivění. Po odstranění malířské fólie, a přesunutí nábytku na původní místo, se můžete těšit z nově vymalovaného bytu.

Nebojte se tapetování! S Blesk.cz to zvládnete sami

Nebojte se tapetování! S Blesk.cz to zvládnete sami

Chystáte se, že svůj byt oživíte novými tapetami? Budete to zkoušet poprvé? Není to nic složitého. Blesk.cz vám poradí, jak postupovat a jakých chyb…celý článek