Pokud potřebujete uklízet sníh jen z malé plochy, vystačíte si samozřejmě s lopatou nebo hráblem. I tady si můžete ale práci hodně usnadnit, když si pořídíte lopatu z lehkého hliníkového materiálu s ergonomickou plastovou násadou.
Bydlíte v rodinném domku nebo máte chalupu na horách? Pak už je vhodné uvažovat o pořízení nejzdatnějšího bojovníka se sněhovými přívaly, tedy o některém z modelů sněhových fréz.
Porovnání rychlosti práce s lopatou a se sněhovou frézou Mountfield
Podle čeho zvolit správný typ sněhové frézy
Při výběru sněhové frézy se řiďte především tím, z jakého povrchu budete sníh odklízet. Důležité je i množství sněhu, se kterým se musíte potýkat.
Při úklidu malých zpevněných ploch kolem domu si vystačíte s některou z jednostupňových sněhových fréz. Ať už elektrických, nebo benzínových. Ty druhé mají výhodu v tom, že jsou nezávislé na přívodu elektrické energie.
V poslední době jsou stále oblíbenější také akumulátorové modely fréz, které díky tichému provozu nezatěžují sousedy téměř žádným hlukem. Vhodné jsou proto třeba do satelitních městeček. Tyto frézy mají rotující šnek, který pohybuje strojem vpřed a současně nabírá sníh. Ten potom stroj umí odhodit až do 10 metrové vzdálenosti.Musíte-li uklízet opravdu velké plochy, pak už se vyplatí pořídit některou
5 chvatů a hmatů, jak poznat kvalitní sněhovou frézu
Jak poznat přímo v prodejně kvalitu stroje radí odborník František Turek z Mountfieldu:
1. Vší silou stiskněte rukama jednotlivé lopatky kovového šneku směrem k sobě. Nesmí se pohnout, natož pak překřížit. Jestliže ano, existuje možnost, že při kontaktu s kusy ledu dojde k poškození stroje
2. Maximální silou zatlačte shora oběma rukama na kovový bunkr frézy nebo do plechového boku uhoďte vší silou pěstí. Nesmí se prohnout. Jen tak poznáte, že výrobce na materiálu nešetřil. V opačném případě by při odhazování sněhu mohl snadno prasknout i při najetí do zledovatělého sněhu např. s rampouchy;
3. Zkuste zatlačit na vnitřní boční stranu bunkru. Bunkr se nesmí od šneku odchýlit a v místě uchycení musí být pevně a stabilně uložen. Jedině tak eliminuje riziko jeho vyosení při práci, což by vedlo k poškození převodovky.
4. Zkuste změnit převodový stupeň; přeřazení by mělo být snadné a chod řadicí páky musí být v co nejkratších drahách, což zaručí jednoduchou změnu rychlosti přímo během jízdy. V opačném případě se může jednat o známku nedokonalé konstrukce převodového ústrojí. Jeho technické zpracování musí být precizní vzhledem k tomu, že je při provozu extrémně namáháno. Páka musí být umístěna přímo na hlavním ovládacím panelu. V žádném případě byste se k ní neměli shýbat.
5. Pro natočení odhozového komínu z jedné krajní pozice do druhé se nesmí klička otočit více než 3x. Vzhledem k častému využívání této funkce by zákazníka více otáček obtěžovalo.