Okno si nejprve prohlédněte a v případě větších škod dřevo z poškozených míst odstraňte a zatmelte. Sklo vysaďte a obalte ochrannou fólií. Než se pustíte do práce, najděte si vhodnou pracovní plochu, kde je sucho, bezvětří a kde se vyhnete kontaktu s drobným hmyzem, který by natřené plochy mohly přilákat.

Co budete potřebovat?

opalovací pistoli * sklenářský tmel * barvu na okna * brusný papír * tmel na dřevo dvousložkový * brusku vibrační * sadu štětců  * lazuru * polituru na kovy * fermež napouštěcí * napouštělo na dřevo * odstraňovač starých nátěrů * stěrku  * špachtli

Fotonávod jak na to krok za krokem:

1a) Prvním krokem je odstranění původního nátěru. Starší lak odstraňte pomocí horkovzdušné pistole. Dávejte přitom pozor, abyste dřevo nespálili.

1b) Použít můžete i speciální odstraňovač laků a jemný štětec s dlouhým vlasem, kterým konstrukci přetřete. Po zhruba 5–15 minutách se i silnější nánosy  uvolní a nečistoty pouze opatrně seškrábněte špachtlí.

2) Následuje dobroušení celého povrchu včetně špatně přístupných míst brusným papírem či vibrační bruskou.

3) Dále je třeba na venkovní rámy použít impregnaci, která je ochrání před vlhkostí a hnilobou.

4) Na očištěném povrchu můžete zatmelit nechtěné vrypy, trhliny a mechanická poškození.

5) Důkladně celé okno prohlédněte a za pomocí

špachtle nerovnosti stěrkovým tmelem zadělejte. Tmel můžete pořídit i v barvě dřeva.

6) Po zaschnutí je třeba vše opět lehce přebrousit, aby byla plocha dokonale vyhlazená. Podklad dobře očistěte od prachu.

7) Následuje samotné barevné lakování. Přetrvávajícím trendem jsou zbarvené krycí laky s vysokou schopností zakrýt vady dřeva.

8) Nátěr nanášejte vždy ve směru struktury. První vrstvu nechte zaschnout a opět zlehka přebruste. Hadříkem odstraňte prach a natřete znovu. Postup ještě jednou až dvakrát opakujte, až bude výsledek dokonalý.

 

9) Na závěr natřete drážku pro sklo napouštěcí fermeží, která ji zvláční a zabrání rychlému vysychání tmelu. Vložte sklo do rámu a zatmelte sklenářským tmelem. Nechte zaschnout, vyčistěte a namontujte kování.

Foto a odborná spolupráce: OBI ČR

Fotogalerie
10 fotografií