Živý plot vypadá už na pohled určitě příjemněji, než vysoká kamenná nebo betonová zeď. Před zvědavými pohledy vás ochrání stejně jako ona, navíc ale zachytí spoustu prachu a skvěle tlumí hluk z ulice. Jeho údržba nevyžaduje mnoho práce, pouze pravidelné zastřihávání a tvarování.  

Nejvhodnější rostliny pro živý plot

Ptačí zob – Tento neopadavý stále zelený keř se hodí pro ploty do výšky až 2 metry. Je velmi nenáročný , takže mu stačí mírně suchá až vlhká půda. Snese i sucho. Sazenice se vysazují 30 cm od sebe.

Zimostráz vždyzelený
Autor: http://botanika.wendys.cz
Zimostráz (Buxus)  -  Stále zelený keř, který se hodí především na stříhané ploty do výšky 1 metru. Oblíbený je i jako solitér, ze kterého se za pomoci šablony dají tvořit populární koule. Sazenice se vysazují asi 25 cm od sebe.

Habr obecný
Autor: http://botanika.wendys.cz
Habr
-  Plot z tohoto opadavého listnáče je unikátní. Nejenže je odolný vůči soli, ale jako jeden z mála je neprůhledný i v zimě. Staré listy, které s podzimem získají zlatavou barvu, totiž zůstávají na větvích i v zimě a opadají až s růstem nových. Sazenice se vysahují 20 cm od sebe.
Dřišťál – Opadavý listnatý keř, který svými trny učiní plot doslova nepropustný. Je velmi odolný,  takže ho neohrozí  ani velké sucho, chudé půdy nebo nešetrný sestřih. Tmavě zlené lístky se na podzim barví do červena. Sazenice se vysazují 45 cm od sebe.
Tavolník japonský
Autor: http://botanika.wendys.cz
Tavolník
– Listnatý keř s bílými, růžovými nebo červenými kvítky a zajímavě zbarvenými listy. Nejlépe se mu daří na slunci, ale snese i mírné zastínění. Je odolný proti znečištění ovzduší. Sazenice sázíme 45 cm od sebe.
Zerav západní - thuja
Autor: http://botanika.wendys.cz
Thuja
– Jedna z nejoblíbenějších dřevin na živé ploty. Existuje mnoho druhů od miniaturních až po několikametrové. Hodí se především na ploty o výšce od 1,5  do 3 metrů. Sazenice se vysazují 75 až 100 cm od sebe.
Jalovec obecný
Autor: http://botanika.wendys.cz
Jalovec sloupový
– Tento hustý neopadavý jehličnan se hodí především na vysoké živé ploty. Sazenice vysazujeme 50 až 60 cm od sebe.
Cypřišek nutkajský
Autor: http://botanika.wendys.cz
Cypřiš
– Má stejně jako thuje množství tvarů, rozdílných výšek i barev. Hodí se na živé ploty o výšce 2 až 10 metrů. Sazenice se vysazují 45 cm od sebe.

Na co si dát pozor při nákupu?

I tady platí, že levný nákup se může v konečném důsledku pořádně prodražit. Když využijete akční nabídky některého z hobbymarketů, snadno se vám může stát, že koupíte v postatě mrtvé stromky. Zkontrolujte si proto vždy, zda rostliny mají kořenový bal vlhký a nepoškozený. Sázkou na jistou jsou sazenice v kontejnerech. Jsou sice dražší, ale máte mnohem větší pravděpodobnost, že se rostlina ujme.

FOTONÁVOD: Jak založit živý plot krok za krokem

Fotogalerie
14 fotografií